kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Kaya KILIÇ

Yok, yok ben anlamıyorum


Kaya KILIÇ
27 Ocak 2012 Cuma 12:14
Kamuoyunu yakından ilgilendiren konular hakkında konuşmalar ve tartışmalar yapılan TV programlarını seyrederken; ben bu ülkede yaşamıyorum sanırım diyorum. İki kanalın ikisinde de aynı konu tartışılıyor, fakat sadece yüzler değişik. Yüzlerle birlikte kalplerde değişik tabi, bu durumda insan hangisine güvenecek onu şaşırıyor. Bu sözüme hadi oradan hoca sende böyle dersen dediğinizi düşünüyorum. Evet, ciddi sandığım, yorumlarına ve görüşlerimiz birdir dediğimiz insanların söz/davranışları beni çileden çıkarıyor. Yoksa her öyle önüme gelen için bunları konuşmuyorum. Bu tür meselelerde özellikle kişilerin konu üzerindeki hâkimiyetini (yeterliliğini, uzmanlığını) dikkate alarak; konu ve konukların söyleşilerini dinliyor, okuyor, seyrediyorum. Bir Ortadoğu uzmanının Avrupa ile alakalı yorumları olabilir, ben onun Ortadoğu görüşlerini dikkate alır ve ona göre davranırım, meselenin özü de budur benim için. Sıkıntı çektiğim, sonuç alamadığım, anlamaya çalışıp ta anlayamadığım, benim gibi düşünüp, bizim dediğimiz TV’lerdekiler zaten. Buna yakın bir yazı daha yazmıştım, orada arkadaşlardan, okuyucularımdan olumlu olumsuz tepkiler almış, onunla alakalıda yazının sonuna bir not düşmüştüm. Tabi ki dünya benim istediğim gibi olmayacak, herkes benim gibi düşünmeyecek ve herkesi de ben memnun edecek değilim. Sevenim hep daha çoktur diye düşünüyorum. Sevmediğim fakat dünyalık düşüncelerine, konuşmalarına, eylemlerine ve eleştirilerine saygı duyduklarım da az sayılmayacak kadar var. Gazetelerde, TV’lerde ve başka iletişim gereçlerinde takip ettiğim ama onlarla bir fotoğraf karesinde aynı yerde bulunmaktan hep imtina ettiğim çok sayıda yazar, düşünür, eleştirmen, aktivist vs. vs. az sayılamaz hani. Tabi bu demek onların hep doruları yaptıkları, bütün eylem ve söylemleri doğrudur. Hayır, onların doğrularını ve güzel işlerini beğeniyorum/seviyorum.
Benim eleştirdiklerim, yargıladığım, kırıldığım vs. insanlar ise; aynı kıble, aynı düşünce ve aynı sıkıntıları beraber çekip; şimdi azıcık dünyalık veya üç beş yeni (birkaç farklı kitap, farklı düşüncelerin etkinde kalıp) tanıdıkla birlikte olunca diğerlerine TÜ kaka denilmesi, yoksa hepimizin aklı hepimize, o benden sorulmayacak bende ondan hesaba çekilmeyeceğim. Herkesin yeni yolu da, yeni dünyalığı da kendine, bana ne deyip geçerimde; hani Kemal Sunal’ın bir filminde dediği gibi (adamı dövüp, dövüp te sonra) yapamam ki. Eski kral öldü yaşasın yeni kral diyenlerle de aynı kefede bulunmak istemem. O tür samimi değişenleri başka tutuyorum (gerçi nasıl anlaşılacağını da pek bilmem ama) ama rüzgâra göre yön değişenler için lafım, onlarla da hiçbir yerde bir arada olmak istemem doğrusu. Hep dua ederim onların tezgâhına gelmemek için ve dostlarımdan da bu konuda hem dua hem de ikaz isterim, darılmadan/gocunmadan. Bir Laz atasözünde ‘’çok bilen kuş iki ayağından yakalanırmış’’ diye söz duymuştum ve çok haklı bulmuştum, bir kez daha hak veriyorum. Ben yanılmam dediğim, tahminimce böyledir doğrusu, dediğim birçok işte çoğunlukla yanıldığımı görmüşümdür. O yüzden çokta iddialı konuşmam, yazmam ve tahminde bulunmam. Hep bir yanılma payı bırakırım, gene çok iddialı yazdım sanırım, onun için dost, arkadaş ve bazı, bazı da okuyucularımdan yardım isterim, onu da yazım da belirtirim.
Sıradan olmaya çalışmak için sıra dışı davranan, gözlemleriyle ve görüşleriyle tüm insanları etkileyen, sıkıntılı halini belli etmeden; “insan başkası için bir şeyler yapıyorsa doğrusunu yapıyordur, yoksa herkes kendine iyi şeyleri yapar”, sözünden hareketle doğruyu bulur. Anlayabilmek te bu olsa gerek. Ben bu yüzden anlayamıyorum sanırım. Daha çok kendim ve çevremdekilerle ilgili oluyor ve o çerçeve etrafında hareket ediyorum. Bu konuda benimde eksiğim var demek ki, daha dikkatli davranır, daha dikkatli konuşur, kelimelerimi daha dikkatli seçerim inşallah. Sizlerinde duasını bekler sağlıklı ve huzurlu kalmanız dilek ve temennisiyle.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık