kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Enes MIZRAK

Trafik Kazaları sonrası yapmanız gerekenler


Enes MIZRAK
21 Aralık 2012 Cuma 18:32
Evet, sizlerle her hafta birlikte olmaktan mutluluk duyacağımı ifade etmek istiyorum. Gerçek Vizyon gazetesine de yeni oluşum aşamasında başarılar diliyorum.
Öncelikle her hafta size bazen ailemizden bile daha fazla önem verdiğimiz araçlarınız hakkında faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.
Bu yazımızda önümüzdeki aylar itibari ile yol şartlarının kötü olmasından kaynaklanan trafik kazalarında, kazadan sonra ne yapmamız gerektiği ile ilgili bilgiler vermek istiyorum;
Öncelikle her ne olursa olsun mutlaka emniyet kemerimizi takalım. Çok basit bir işlem hayat kurtarabilir.
Maddi hasarlı trafik kazası başımıza geldiğinde ilk yapmamız gereken şey, araçları yerinden kıpırdatmadan geniş açıdan fotoğraflarını çekmek olacaktır. Zira hasarın onarımı aşamasında sigorta şirketleri kaza yeri fotoğrafı istemektedirler. Trafik çok sıkışık dahi olsa da mutlaka kazaya sebebiyet veren karşı aracında plakası çıkacak şekilde olay yerini ve araçların fotoğraflarını çekmemiz gerekiyor.
Aracımızda mutlaka (internetten de temin edebilirsiniz) sigorta acentenizin vermiş olduğu kaza tespit tutanağımız olmalı. Şu an bu yazıyı okurken sizlerin “acaba arabamda kaza tespit tutanağı var mı?” gibi kendinize soru sorduğunuzu varsayıyorum. Kaza tespit tutanağı ne işe yarar diye soracak olursanız, kısaca bilgi verelim. Kaza tespit tutanağı karşılıklı anlaşmak sureti ile tarafların kimlik ve araç bilgilerini içeren olay yeri basitçe çizilebilen,  kusurun kimde olduğunu tespit edebilmek için yazılan evraktır. Kaza tespit tutanağının alt kısmında ifade yeri vardır. Taraflar buraya kazanın oluşumu ile ilgili fikirlerini açık ve net bir şekilde yazabilirler. Özellikle şu hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Aracınızın hasarlı kısımlarını ifade ederken açık bir şekilde yazmak sigorta şirketlerinin ve servislerin işini kolaylaştırmaktadır.
Örnek verecek olursak; aracınızın sol yan tarafı komple çizilmiş olsun. Tutanağa sol yan tarafım komple çizildi yerine, sol ön çamurluk, sol ön kapı, sol arka kapı, sol arka çamurluk vs.. şeklinde açık bir şekilde yazılması daha doğru olur. Bazen okuyucularımız sadece araba çarptı şeklinde yazmakta ve aracın neresine hasar verdiği yazılmamaktadır. Bu şekilde yazılan eksik bilgiler, hem zaman kaybına uğratacak ve beklide hasarın onarımı aşamasında eksik bilgiden dolayı hasarın tamamı onarılamayacaktır.
Suç kimde olursa olsun mutlaka kazaya karışan araç sürücüleri, her iki tarafın Ehliyet, Ruhsat ve Sigorta poliçe fotokopilerini karşılıklı vermeleri gerekiyor. Çünkü ilgili tamir bakım servisleri sizlerden kaza tespit tutanağı ve fotoğraflar ile birlikte isteyeceklerdir.
Bir başka husus da aracın onarımından sonra ödenecek paranın tahsilatına! Eğer aracınız yetkili servise veya anlaşmalı hasar servisine gitmiş ise sizin para ile ilgili hiçbir yükümlülüğünüz olmayacaktır. Ancak bu iki servis türünün dışındaki özel bir serviste aracınızın onarımını yaptırmak isterseniz işte o zaman devreye sizde gireceksiniz. Hasarın onarımı için yukarıda bahsettiğim evrakların yanında birde ruhsat sahibine ait olan banka bilgileri gerekecektir. Bu bilgiler, Banka adı, şube adı, şube kodu ve son olarak da TR ile başlayan yirmi altı haneli IBAN numaranızı da getirmeniz gerekir. Ya da ben bu ödeme işleri ile ilgili uğraşmak istemiyorum diyorsanız, servisinizdeki yetkili kişiye noter onaylı sadece hasar işlemleri ve ödeme ile ilgili vekalet vermek suretiyle kurtulabilirsiniz.
Bu arada hatırlatmadan edemeyeceğim, özellikle de İstanbul trafik şartlarında sigortanızın yanında Trafik Kaskosu da yaptırmanızı öneririm. Çünkü yanlış bildiğimiz bir şey var. Her aracın sigortası karşı taraftaki aracın hasarını karşılar. Yani siz arkadan çarpıp da yüzde yüz suçlu iseniz sizin sigortanız karşı aracın hasarını karşılar. Sizde kendi hasarınızı cebinizden yaptırmak zorunda kalırsınız. İşte burada Trafik Kaskonuz varsa böyle bir durumda sizin hasarınızı da karşılar.
Bu haftalık bu kadar dostlar, haftaya doğru lastik seçimi ve canımızı taşıyan lastikler ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Kazasız bir hafta diliyorum, kalın sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık