kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Kaya KILIÇ

Sizi direnmeye ve dik durmaya davet ediyorum


Kaya KILIÇ
9 Temmuz 2013 Salı 14:44
Kıymetli okurlarım. Son zamanlarda gündemi fazlaca meşgul eden “gezi” olayları sonrası, bende sizlere bir çağrıda bulunmak amacıyla; klavyemin ve bilgisayarımın karşısına geçmiş bulunuyorum. Sizlere bende birkaç isim vererek, birkaç hedef göstererek direnişte bulunmanızı tavsiye edeceğim. Kurallarını ben koymadığımı, benimde çok eskilere giderek bulduğum teknikleri uygulamanızı isteyeceğimi açıkça söylemekte bir hata görmüyorum. Bu fikirlerin asıl sahibi de ben değilim aslında, taraftarı olduğumu beyan ederek; sizlerin de bana katılmanızı istiyorum. Bu direnişe herkes katılabilir. Katılımcılara geçmişte takılan isimler var, bunlar yazımın ilerleyen bölümlerinde kısaca belirteceğimi ve kabul edenlerin buluşma yerlerini de kendimce kodlamaya çalışacağımı bildirmiş olayım. Bu direnişi yaparken çok büyük bir destekçimiz olduğunu unutmamanız için; yardımcımızın, düşmanımızı zincirlere vurduğunu da müjdelemek istiyorum. Direniş mekânlarını vereceğim ve sizler o mekânlardan hangisini kendinize yakın veya hangisinin size uygunluğuna karar vereceksiniz. Direnişe devam edenlere yardımcımız tarafından çokça büyük bir ödül olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Bu kadar tariften sonra; provoke etmek adına, galeyana getirmek adına ne varsa elimden geldiği kadar yapacağımı da belirtmek istiyorum. Güzel sesli, samimi, örnek insanların öndeliğinde, bozulmaya fırsat vermeden, belirlenen zaman içerisinde, hiçbir kargaşaya mahal verilmeyeceğini de belirtmek istiyorum.
Başlangıç günü olarak şimdi sizlere tarih vermek istiyorum. Tarih olarak Peygamber efendimizin “ümmetimin ayı” dediği ay Ramazan ayının başlangıç günü diyorum. Enes b. Malik'in (r.a.) Rivayet Ettiği Bir Hadis “Recep Allah’ın ayıdır. Şaban benim ayım. Ramazan ümmetimin ayıdır.“Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.” (K.Sitte, hadis no: 3113). Bu hadisi şerife dayanarak, demek istiyorum ki; madem en büyük düşmanımız zincirlere vurulmuş, o zaman bizlerde onun yokluğunu iyi değerlendirelim. Başlangıç gününü belirlediğimize göre, mekânları da hemen sizlere koordinatlarıyla bildiriyorum. Camiler, mescitler ve teravihlerin de kılınacağı mekânlar olarak seçiyorum. Gelin bu ayın tamamında rekor katılımla, mekânlara sığmayıp; cadde ve sokaklara taşacak canlılığı ve direnişi sergileyelim. O kadar kalabalıklar sağlayalım ki: zincirli ve zincirsiz düşmanlarımızın yüreklerine, bu halimizle korku salalım. Dostlarımız ise yüreklerinde bir huzur ve mutlulukla bir dahaki seneyi iple çekmeye başlasınlar. Aramızdaki kin, nefret, haset ve bilumum kötülük zincirlerini kıralım, buluştuğumuz yerleri birer gül bahçesine çevirelim. O kadar büyütelim ki; ruhlarımız semalara yükselecek şekilde kalplerimize hitap etsin. Sokaklardan gecenler bizlerin bu halini tebrik etmeli ve herkesler bizlere katılmak için gayret göstermeliler. Gürültüler, kırgınlıklar içimizde kalmalı; kimseyi rahatsız etmeden (karıncayı dahi incitmeden) Rahmet peygamberine yakışır şekilde hareketlerimizle örnek olmalıyız. “gül bahçesine giren ya gül olur, ya gül kokar” sözünün gereği, yanımızdan gecen, içimizde bulunan gül olmalı veya gül kokmalı. Kırdığımız azgın nefsimiz olmalı, kınadığımız yaptığımız günahlarımız olmalı diye düşünüyorum.
Bende sizleri direnmeye ve vazgeçmemeye davet ediyorum. Dik durarak ama asla diklenmeden. Bizlere geçmişte lakap takılmıştı, “irticacı” denilmişti, “yobaz” denilmişti ve benim çağrıma uyanlara da bu isim takılacağını bilmelerini isterim. Şimdi birilerinin benimle dalga geçeceğini biliyorum. Hiç umurumda değil, umurumda olan sadece bana uyanların kuralları bilmeleri ve bu bin dört yüz küsur yıllık geleneğe harfiyen uymaları. Tehlikeye, kınanmaya dayanmaya varmışınız? Pankart asamazsınız, Molotof atamazsınız, kimseye zarar veremezsiniz, sesiniz ve davranışlarınızla kimseyi incitemezsiniz. Bu eylem ve söylemlerimize katılanlara sesleniyorum, çağrıyı herkesin duyacağı şekilde yüksek sesle ilan edeceğimizi duyurur, vakitlerini belli edecek şekilde duyuracağımızı beyan ederek; katılımcıları şimdiden tebrik ediyorum. “ Mesele teravih değil anlasana”. Bu duygularla; Ramazan ayınız mübarek olsun, kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık