kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

ŞİMDİ İNFAK ZAMANI


8 Ağustos 2012 Çarşamba 15:48
Şimdi infak zamanıdır.
          Bu günler bire yediden bire yediyüz, hatta bire otuzbin verim alma mevsimidir.
Çünkü Ramazan ayı fırsatlar ayıdır.
Üç aylar ve özellikle mübarek Ramazan-ı şerif, Cenab-ı Hak’kın insanlara rahmetinin ve merhametinin bir tecellisi olarak, imtihanı kazanmaları için bir nimet olarak sunduğu çok özel zamanlardır.
Ticaretten, özellikle de uhrevi ticaretten iyi anlayanlar yatırımlarını böyle özel zamanlarda, tabi birde getirisi yüksek ve de devamlı olan yerlere yaparlar.
Dolayısıyla inananların zekat, sadaka başta olmak üzere, infaklarını özellikle bu ayda yaptıkları bir gerçektir.
Tabi olarak herkesin az ya da çok yaptıkları bu hayırların adresleri büyük oranda bellidir.
Ancak birçok hayırsever de ihtiyaç olan yerleri öğrendiği anda, buraları da imkanları ölçüsünde hayır sahasına dahil ediveriyor.
Çoğu insan da yaptığı hayrın yerine ulaşması ve gerektiği gibi kullanılması konusunda emin olmak istiyor ve bu hususta zaman zaman da tereddütler yaşıyor.
Bu nedenle insanlara bu konuda doğru adres göstermek ve tereddütlerini giderip, itimatlarını sağlamak önemli bir meseledir.
Ben biliyorum ki; ülkemizde hayır ve manevi hizmet adına birçok şey yapılıyor.
Birçok cemaat ve dernek sadece ülkede değil, dünya çapında ve samimi olarak da koşturuyor.
Somali’den, Arakan’dan, Filistin’den, Afrika’nın derinliklerinden, dünyanın her yerinde aç ve muhtaç insanlara yardımlar ulaştırıldığı gibi; ülkemizde de hem ihtiyaç sahiplerine yardımların ulaştırılması, hem de çeşitli müesseseler yapılması ve işletilmesi konusunda çok kapsamlı ve organize çalışmalar var.
Bütün bu çalışmalara maddi katkılar yapmak elbette çok güzel, çok gerekli ve çok sevap.
Ancak bir de sesini soluğunu duyuramayan ihtiyaç sahipleri ve kenarda köşede kaldığı için yardım alamayan ve başlandığı halde imkânsızlıklar nedeniyle bitirilemeyen hayır müesseseleri var.
İşte bu tür bir hayır müessesesi de Ardahan’ın Çıldır ilçesinin Karakale köyünde, köyün genç ve çalışkan imamı tarafından başlatılmış, ancak sesini soluğunu yeterince duyuramadığı için tamamlanmak için cömert ve yüce gönüllü hayır sahiplerinin desteğini bekleyen bir Kur’an Kursu inşaatı var. 
Elbette memleketimizin her köşesinde yardım bekleyen bu ve benzeri türden nice hayırlı yatırımlar vardır.
Ancak buranın bir özelliği var.
Bu köy bir sınır köyüdür.
Komünizm döneminde uzun yıllar dinsizliği ülkemize ihraç etmeğe çalışan Sovyetler Birliğinin her türlü siyasi ve kültürel etkilerine karşı, öz değerlerinden taviz vermeksizin milli ve manevi bir duruş sergileyen bu köy, bugün de Gürcistan sınırında ve açılması an meselesi olan Kars-Tiflis demiryolunun geçtiği sınırımızdaki son serhat köyüdür.
Buranın çocuklarının ve gençlerinin sınırdan gelebilecek menfi vasıflı her türlü ahlaki ve kültürel etkiye karşı öz değerleriyle donanmış olması hepimiz için çok önemli bir meseledir.
Yani bu köy, bizim değerlerimizi temsil eden adeta bir zamanların Söğüt’ü, Domaniç’i gibi ülkemizin bir uç beyliğidir.
Burada yapılacak her hayırlı faaliyet, yöre ayrımı olmaksızın tüm milletimizin bir meselesidir ve sahip çıkılması icap eder.
Bu nedenle bu bereketli, özel ve güzel Ramazan mevsiminde, şahsi veya kurumsal olarak herkesi, bu çok sınırlı ve kısıtlı imkânlarla yapımı devam eden ve maddi imkansızlık nedeniyle çok yavaş ilerleyen bu Kur’an Kursu inşaatına maddi destek için davet ediyorum.
Ben duymadım, bilmiyordum denmemesi için buradan duyuruyorum.
Bu Kuran Kursu herhangi bir tarikat, cemaat veya organizasyonun değil, doğrudan resmi köy imamının önderliğinde, bizzat köylüler tarafından, Diyanete bağlı ve resmi izinli olarak yapılmakta olup, her türlü yardım ve harcamalar resmi makbuzlarla kayıt altındadır.
Buraya yapılan her katkının ve katkı sahibinin, burada yapılacak her güzel faaliyetten ve de yıllarca okunacak Kuran-ı Kerimlerden hissesinin olacağını ve bu ecir ve sevap çeşmesinin manevi sularının hayır sahibinin hasene sayfasının ölüp gittikten sonra da kapatmayacak bir sadaka-ı cariye olduğunu bir kere daha hatırlatmaya gerek var mı bilmiyorum.
İşte bu bire yediden, bire otuzbine kadar bareket fışkıran bu mübarek ayda bu hayır çeşmesinden pay almak isteyip, az ya da çok bu hayır işine katkıda bulunacak olan saygı değer okurlarımızın; bunun için bizzat şahsıma veya gazeteye –e mail ya da telefonla başvuracakları gibi, aşağıdaki yer ve hesap numarasıyla da bu yardım ve infaklarını yerine ulaştırabilirler. 
Evet dostlar şimdi infak zamanıdır, tohum atma mevsimidir.
Bu iş ve bu mevsim, doğru yatırım yapmak için doğru zaman, doğru adres ve iyi bir fırsattır.
Cenab-ı Hak şimdiden yapacağınız yardımları dergah-ı izzetinde kabul etsin.
Bu kursta okunan Kuran-ı Kerimin harflerinin adedinin binlerce misliyle ecrini ve sevabını buraya zerrece yardım yapanların hanesine kıyamete kadar sebil misali akıtsın.
Rabbimiz burada okunacak Kur’an seslerini kabrimizde büyük bir huzur ve sürurla sonsuza kadar ruhlarımıza dinletsin, inşallah!
Ramazan-ı şerifiniz hayırlara vesile olsun.
Hesap numarası: Ardahan – Çıldır Ziraat Bankası, Karakale Köyü cami derneği hesabı. İBAN NO: TR 31 0001 0003 4960 5531 5150 01

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık