kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Kaya KILIÇ

Samimiyet kalmadı, dostluk beklemek olur mu?


Kaya KILIÇ
15 Eylül 2013 Pazar 18:13
Hemen her konuda insan önce samimi olmayı bekliyor. Yapacağınız işte, herhangi bir ortaklıkta, gideceğiniz bir tatilde vs. vs. Çokça söyleriz, dile getiririz ve hatta birde atasözleri bile vardır. “İş çok güzel olmuş ama samimiyet olmadığından sırıtıyor” diye. Atalarımız yaptıkları işe samimiyetini de katarlarmış ki; yaptıklarının karşılığını hak etmiş olsunlar.  Ne tuhaf bir zamanda yaşıyoruz ve ne tuhaflıklarla karşı, karşıyayız. Yaptığımıza inanmıyoruz, yapılanlara kılıf arıyoruz, bizden daha iyi yapıyorlarsa da; aman işin içinde başka şeyler vardır deyip, en azından aşağılıyoruz. Ne kadar güzel yapmışlar, insanın yaptığında hata olabilir diye düşünmüyor/düşünemiyoruz. Müslüman bir ülkede yaşıyor, Müslümanlığımızla da iftihar ediyoruz. Peki, Müslümanlığımızın gereğini yerine getirebiliyor muyuz? Eğer getiremiyorsak, nerede diyorsak, başkalarından ne samimiyet, nede başka iyi bir hal bekleyemeyiz. Öyle bir duruma geldik ki, size birisi bir iyilik yapıyorsa kuşkulanıyorsunuz. Bu iyiliğin karşısında benden ne çıkarı var, neden bunu yaptı sorusunu sorduruyor maalesef. Kimse Allah rızası için yapmıştır, iyi insan olduğundan yapmıştır diyemiyor. Hâlbuki “iyiliği yap at denize, balık bilmezse Hâlık (yaratan) bilir” diyen bir dinin mensupları veya o coğrafyada yaşayan insanlarız. Ne acayip bir hal aldık, ne duruma geldik alimallah. Güven sıfır, itimat sıfır ve işin en kötü yanı, bir büyüğümüzün deyimiyle “bütün münafıklık alametlerini barındırıyor, başkalarını münafık diye yaftalıyoruz”. Silkelenme ve uyanma vaktimiz çoktan geçti, eğer şimdi uyanamazsak Allah korusun sonumuz felakete doğru hızla gidiyor, bir dur demezsek, kendimize gelemezsek, yere çakıldığımızda ah, vah fayda vermeyecek bilelim.
Her tarafımızda yangınlar, felaketler, tecavüzler, hak ihlalleri ve bizleri hiç bulmayacakmış gibi oyunda eğlencedeyiz. Yenilerde moda olmuş, r4bia işareti yap, renkli kişilerle meydanla da iki tekbir getir kurtuldun, gününü kurtardın. Asıl o meydanlarda ön saflarda fotoğraf çektirip, hiçbir eziyet görmeden slogan atıp, onları facebooklarda yayınlayanlar samimiyetsiz ve birilerine bakın ben buradayım ha der gibi duranların, o işaretin, duruşun iç dünyanda ne canlandırdığını ne anlattığını resmediyor diyorum, soruyorum. İnsanların duygularını kullanan, kendi menfaattarına çeviren, duygu hırsızları, gönül hırsızlarını aralardan çıkarmak lazım ama nasıl diyeceksiniz, valla bende bilmiyorum ve çokça aldanıyorum, bunu da itiraf ediyorum. Mustafa abi ne yapalım hoca “kalp okuma cihazım yok anlayayım” her seferinde başka bir düzenbazlıkla beni kandırıyorlar, bende bir daha bunların oyununa gelmeyeceğim diyorum ama geliyorum işte gördüğün gibi diyor, abi bende seninle aynı fikirdeyim deyip; kızarıyorum o kadar. Aklıma bir soru geliyor, acaba bunlar bizi kandırıyorlar ve bunu biliyorlar mı? Benimkisi de safça bir soru ama hani bir parça insanlık varsa, onlarda kendi iç dünyaların da azda olsa kızarıklık geçiriyorlar mıdır? Aman bana ne, aldatan olmayayım, beni bilerek de aldatamazlar, kurnazlıkla veya kandırarak yapıyorlarsa da, kendilerinin bileceği bir şey, ölüm var, hesap var ve orada aldanmak yok. Oradaki mahcubiyette hiçbir şeye benzemediğini söylüyor ilahi kuvvet. İbrahim hakkı hazretlerinin deyimiyle “ görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler” halkı kandırabilirsiniz ama Hakkı asla.
Sınırlı gücümüzle sınırsız hayaller kuruyoruz. İstiyoruz ama elimizdekiyle yapmıyoruz. Hep başkalarından bekliyor; bizim gücümüzü hiç hesaba katmıyoruz. Yapabileceklerimizi yapmadığımız gibi yapanları topa tutuyoruz. Kocaman işlerin, en ince detaylarında hata, kusur arıyoruz. Samimi gönüllerin samimiyetini ve iş gücünü yıpratıyoruz. Allah muhafaza eylesin, gerçek manada yapılacakları engelliyor, onunla da övünüyoruz. Bir sürü çirkefin içindeyiz veya destekçisiyiz ama samimice yapılanları kötü gösteriyor, gösterenlerle kol kolayız. Olduğumuz gibi görünemiyoruz, tedavisini de aramıyoruz. Allah yardımcımız olsun duasıyla kalın sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık