kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Kaya KILIÇ

Ne oldu ne değişti


Kaya KILIÇ
8 Mart 2013 Cuma 17:22
Geçtiğimiz günlerde çok eski fakat bana göre eskimeyen bir dostumla karşılaştım. Selam, kelamdan sonra, herkes gibi ne var ne yok diye sordum, ah keşke sormasaydım. Tabiri caizse bir dokundum, bin ah işittim. Bir başladık, o soruyor ben cevaplıyorum. Bir ara bir es versek de veya bir vesile olsa da biraz ara versek içimden geçti ki; imdadıma bir başka dostum yetişti. O beni kurtaracak sanıyordum ki oda başladı. Bir ara arkadaşlar dedim, ben başbakan falan mı oldum yahu bir dakika diyebildim gülüştük ve birer çay istedik Hamza’dan. Hamza: hoca buldun dedi, kaybetmezsen ve tebessüm edip gitti. Hep onlar soruyor ben sorularına aklımca ve gerekçeleriyle cevap veriyorum. Bir ara arkamda, ülkemizin yönetiminden sorumlu hükümetin,  mahalle başkanlarından birisi oturduğunu fark ettim. Kardeş sen cevaplasan ya, beni parçalayacaklar bunlar dedim. Devam et hocam sen ben de dinleyici olayım dedi ve devam ettik.
Ne değişti diye sordular bana. Sen neden tepkini göstermiyorsun. Ben sadece bir cevap vereyim dedim; sizler benim yazılarımı okumuyorsunuz veya benimle bu konular dışında muhabbet etmiyorsunuz. Ben SİYASET (politik) yazmıyorum, samimi olmadıklarımla konuşmuyor veya eğer bir şeyleri değiştiremeyeceksem yazmıyorum. Bir şey değişmedi, ben değiştim dedim. Ortam söyle bir sessizliğe büründü. Sen mi değiştin yoksa fikirlerin mi, diye de başka bir soru sordu. Açıkçası her ikisi de değişti. Yaş ilerledikçe her şeye daha farklı bakıyor/yorumluyorsun. Bundan şu anlaşılmamalı diye ekledim; dünya görüşüm aynı, fikirlerimde bir değişiklik var. Bir kere şunu çok acık yüreklilikle söyleyeyim ki; bizimdir dediklerimizin hatalarını kabul etmiyor, diğerleri hep hatalıdır diye düşünüyordum, şimdi daha objektif bakabiliyorum diye düşünüyorum. Bu benim değişmem kabul ediyorum. Şunu kabul etmiyorum, dün doğruydu dediğinize bugün doğru değilmiş diyorsunuz, peki bu ne derseniz; onun cevabını da vermiş oldum. Ön yargılarımdan vaz geçtim. Dinlemeden, anlamadan, empati yapmadan karar vermiyorum, yani acele ile işleri birbirine sokmuyorum. Hata yapmışsam hatamı kabul ediyorum ve gerektiği yerde özür de diliyorum. Bu yöndeki değişimim beni farklı gösterse de; ben aslında aynı ben, fakat sadece biraz daha gelişerek değişmiş ben diye düşünüyorum.
Adaleti sağlamak çok kolay değil. Herkesi memnun etmek, herkesin kabul ettiği bir yönetimi bulmak hiç kolay değil. İnsan istese de bunu sağlayamaz diye düşünüyorum, ancak çoğunluğun istediği veya ağırlığı olanların istediğinin olduğunu düşünüyor. Haksızlık yapmadan adaleti sağlayabileceğinizi düşünmüyorum, mutlaka birilerine sizin yaptıklarınız eksik veya yanlış gelebilir. O zaman sizin adaletiniz nerede kaldı. Nerede sabit fikirleriniz. Ben bunların eksikliklerinden şikâyet ettiğimden veya bunlara neşter vurulduğundan, değiştiğim sanılıyor. Ne oldu, ne değiştiler’e eleştirilerimde yok değil hani ama her şeyde hemen olsun beklemediğimden; zamanın ilaç lığına güvenle; değişmeye ve gelişmeye devam etmeye kararım sürer, dilek ve temennisiyle. Kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık