kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Kaya KILIÇ

Nasıl anlayacağız veya nasıl aldanmayacağız?


Kaya KILIÇ
25 Mart 2012 Pazar 16:05
“Çok bilen çok yanılır.” Atasözünden anlayacağımız gibi; eğer bir konuda çok, çok iddialıysak, bakın etrafınıza en çok ta ben bunu iyi bilirim diyenler daha çok hatalı olduklarını veya yanıldıklarını müşahede edecek/göreceksiniz. Yine bir Laz atasözünde dediği gibi; “çok bilen kuş iki ayağından yakalanırmış”. Ben de bu atasözüne katılıyor ve el hak çok doğru söylemişler diyorum. Bu konuya neden böyle başladın diye sorduğunuzu düşünerek; TV de izlediğim bir haberin etkisinde kaldım ve bu günlerde aynı yöntem olmasa da aynısına benzer bir üçkâğıtçılıkla aldatıldığımı düşünüyorum. Okul yıllarımda, yaz tatillerinde bir topografla çalışırdım, harçlığımı çıkarayım hem de araziyi ve arazide çalışmayı seviyordum. Harita mühendisi (karayollarından emekli) bir ağabeyimiz vardı, oğul Harem’e her gün bir vagon Keriz iner ve onları bekleyen uyanıklar vardır. Ben her seferinde yapma abi diye tepki verirdim ve gülerek anlatırdı. Bak oğul; bir gün bir yerde aldanırsın ve o gün bende hareme inen vagondan indim dersin, kızma ve gücenme derdi.
Haberlerde kolu olduğu halde, kolu yokmuş gibi hareket etmek suretiyle insanları kandırıyor, aldatıyor ve dileniyormuş. Zabıtalar kendisine müdahale edince iş ortaya çıktı. Peki, sizinle ne alakası var diyeceksiniz; evet var beni de, bizi de buna yakın bir mazeretle aldatan vardı. Sağ olsun Sultanbeyli beyaz masa şefi Sayın Halil beyin sayesinde gerçek yüzünü öğrendik. Pişman mısın diye sorarsanız, evet pişmanım. Böylelerinin yüzünden gerçek ihtiyaç sahiplerine bile neredeyse inanmayacaktım. Halil Bey, bunlara bakıp ta sakın kendine kızma dedi, biz bu işin piri olduğumuzu düşünürken bile, bizleri bile ters köşeye yatıranlar var, onları öğrenince daha dikkatli ve tedbirli davranıyoruz. İnsanları anlayabilmenin, tanıyabilmenin yolları var tatbikî. Meğer bizler yıllardır yanlış kişiye yardım ediyormuşuz ve yardım ettiriyormuşuz. Ben sizlere tavsiyem, birisine yardım etmeden önce; Belediyelerin veya Kaymakamlıkların yardım kuruluşlarından bir soruşturun, yüzde yüz isabetli olmasa da yüzde doksandan fazlası isabetli oluyor.
Aslına bakarsanız aldanmıyoruz, aldatanlar bizleri aldattıklarını zannediyorlar, bir şeyi yapıyorlar, ondan başkasını da yapamıyorlar. Neyi yapıyorlar, merhametimizi törpülüyorlar, yardım yaparken veya yardım isteyenleri görünce tereddüdümüzü artırıyorlar. Allah hiç birimizi merhametten ayırmasın. İyiyle kötüyü ayırt etme kabiliyeti versin diyorum. Yazının başlığını teşkil eden konunun sizler tarafından da anlaşıldığını düşünüyor ve dikkatli fakat yardımı esirgemeyen olmanız/olmamız dilek ve temennisiyle kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık