kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Kaya KILIÇ

Merhametsiz, bencil bir gençlik mi olsun istiyoruz


Kaya KILIÇ
28 Eylül 2012 Cuma 13:36
Arkadaş ortamında, aile sohbetlerinde ve dost sohbetlerinde artık tek konu konuşuluyor, çocuklara dair. Konuşulması, tartışılması ve bir an evvel uygulamaya geçilmesi gereken konu: çocuklarımızı, gençlerimizi ve geleceğimizi nasıl yetiştiriyoruz/yetiştiriyorlar. Son dönemlerde yeni okul döneminin başlamasıyla birlikte; yeni sistemi tartışırlarken, aynı zamanda geleceğimizi etkileyecek konular da ele alınıyor olması güzel diye düşünüyorum. Her işin bir muhalefeti vardır. İyiyi de beğenmeyen, kötüye de söz söylemeyenler olabilir, benim asıl anlatmaya çalıştığım bu değil, herkesin beğendiği değil; kimsenin itirazına mahal vermeyecek halde, ya da anlatıldığında ikna olunacak şeylerin yapılması. Bende çoğunluğun verdiği kararın çok doğru olmadığına inananlardanım(demokratik çoğunluk sağlayanların despotluğuna karşıyım). Bununla alakalı asıl aklı bizlere veren Kur’an, kalabalıkların değil, adil olunanın daha doğru olduğunu gösteriyor. Bu konunun bin yıllardır tartışıldığı ve sonuca varılamayınca da farklı şekillerle yönetmeye/yönetilmeye başlandığını görüyoruz. Bu yönetme şekilleri insan kurallarıyla belirlendiğinden dolayı da güç kazananların bir müddet sonra zalim idareciler veya baskın kalabalıklara dönüştüğünü görüyor, müşahede ediyoruz. Dün kural, hak, adaletten bahsedenlerin; bir sonraki hamlesi benin hakkım, benim gücüm vs. vs. diyerek monarşiye karşıyken, krallıklarını tartışmaya sokmadan legal hale getirdiğini görüyoruz.
Okullar yeni sistemle, daha becerikli daha özgüveni olan öğrencilerin ve öğretmenlerin ortamının olacağı bir ortam olacağını söylüyor yetkililer. Bir veli olarak bu durumun anlattıkları gibi olmasını temenni ediyor ve başaracaklarına inanmak istiyorum. Ülkemiz dünyanın tabiri caizse cadı kazanının tam ortasında ve en ufak hatada kurtların kapacağı bir bölgede. Bizler aileler olarak mutlaka sahip çıkacağız ama bu işin sadece başlangıcı. Bizle özgüvenle, özgürlükle hadsizliği karıştırıyoruz sanırım. Eskiden öğrenciler sokak ortasında hatalı bir davranış sergilemezlerdi, olsa da uyarılınca kafasını eğer haklısınız der gibi hareket eder ve işi uzatmazdı. Şimdilerde öğrenci üniforması üzerinde olduğu halde uygunsuz bir harekette bulunuyor; sizde uyarıyorsunuz, çok net bir şekilde sana ne diyebildiği gibi bana anam babam karışmıyor sana ne diyebiliyor. Bu gidiş iyi değil efendiler, bu ne özgürlük ne de özgüven bu düpedüz terbiyesizlik ve edepsizliktir. Üstat Necip FAZIL ne diyor ‘’durun kuru kalabalıklar bu sokak çıkmaz sokak’’ hatırlatmasını nasıl yaparız onun üzerine çalışmalıyız, yoksa gidişimiz pekte iyi değil. Okul müdürlerinden tanıdığım arkadaşlarım, dostlarım var. Bazen bir çay içmeye veya bir hal-hatır sormaya gidiyorum, veliler müdürlerin patronu veya amiriymiş gibi davranıyor, bunu gören öğrencide sokakta size yaptığı yanlış davranışa karşılık, sana ne babam anam karışmıyor sana ne oluyor diyor. Buna da bir son verilmeli, müdür-öğretmen görevini, veli-öğrencide duracağı yeri bilmelidir diye düşünüyorum. Aksi durumlarda; çok bencil ve merhametsiz bir gençlik yetiştiriyor, hiç de kültürümüze uygun olmayan nesillerle karşı karşıya kalacağımızı düşünüyorum vesselam.
 Temennim odur ki; 4+4+4 İnşallah dört, dörtlük insanların yetişmesine vesile olur. Sade bir hizipçilikle yapılmış bir şey olduğuna inanmıyor, inanmak istemiyorum. Dua ederken;  vatanına, milletine, devletine hayırlı birisi olur diye dua ederiz ya, bende bu duaya kuvvetli bir âmin diyor; tüm öğrencileri evladımız olarak görüp, onlarında ana-babalarına hayırlı evlatlar olarak yetişmelerini temenni ediyorum. Bu dilek ve temennilerle kalın huzur ve mutlulukla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık