kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Kaya KILIÇ

Komşumda figan var, ben bayram ediyorum


Kaya KILIÇ
15 Ekim 2012 Pazartesi 14:39
Son yazılarımda içerimde bir karamsarlığın ve bir daralmanın olduğunu hissettim. Nasıl geçecek diye çok merak ediyorum ama bir türlü de işin içinden çıkamıyorum doğrusu. Bu hallerde ne yapılır diye bir danışayım, bir fikir edineyim diye; işinin piri bir üstada gittim. Üstat: son zamanlarda bu, bu hallerdeyim ve işin içinden çıkamıyorum bir yol göstersen de rahatladım dedim. Neden, neden, neden… Devamı gelmeyen bir sürü soru ve tabi benim tatmin olamayacağım cevaplar. Halimden anlayan kimse bulamıyorum, aklımdan geçenlerin etkisinde kaldığımda da doğru düşünemiyorum. Bu hal bende bir tedirginlik daha oluşturuyor. Sabrın burada devreye girdiğini görüyorum ve Yüce Yaratıcıya sığınıyorum. Sabrın sonu selamettir düşüncesiyle; insanlık hali deyip işin içinden çıkıyorum. Allah selamet eylesin, babaannem bu hallerde’’ yavrum dünya böyle, düğünü olan oynar, cenazesi olan ağlar, bu hallerde ne ölenle ölünür, nede gülenle gülünür’’ ağzına sağlık iyi ki de söylemiş. İnsan unutarak yaşamını sürdürür, aksi halde nasıl yaşanır ve nasıl dayanılır hesap bile edemiyorum.
TV de bir haber seyrettim. Hay seyretmez olsaydım derya insan, yüreğim ağzıma geldi, vicdanımın dumura uğradığı ve insanlığımdan utandığım anlardan bir an. Açlıktan ölmek üzere bir bebek, onun yanında çaresizlikle haykıran annesi ve insansak vicdanımıza saplanan mızrak ‘’insanlık siz bu bebekle birlikte ölüyorsunuz’’ fark edin ve kendinize gelin der gibi. Kurban bayramı geliyor ve hepimizde bir bayram telaşı. Etleri koyacağımız, kıymaları nerede çektireceğimiz, çocuklarımıza hangi elbiseyi alacağımız ve tatil yapacağımız beldeleri araştırıyoruz. Nasıl da evet diyorsunuz, nasılda ben şu hayırları da yapıyorum ama diyorsunuz ve ne o kardeşim bizde mi savaşa katılalım, onlarında yöneticileri veya üst düzeyleri akıllı olsalarmış. Bize bir şey olmaz demeyelim, bizler kurtulduk demeyelim, hep birlikte komşularımıza ve yakınlarımıza sahip çıkalım, hiç değilse geceleri uykumuzu bölüp, dünya üzerinde zulme uğrayan herkese dua edelim.
Bu bayramda bir farklılık yapalım, bu bayramı dünyadaki mazlumlar gibi kutlayalım, bu bayramı bir fakir bayramıymış edasıyla kutlamaya ve idrak etmeye çalışalım. Hiç günahı olmayan insanları; sırf hırslarından dolayı kurban edenlere başkaldıralım ve İsmail gibi ‘’şeytan ve onun yarenlerinin’’ gözlerini kör edelim. O zaman bizimde bayramımız bayram olur, o zaman bizim de dünyadaki tüm zalimlere bir cevabımız olur. Bu duygu ve düşüncelerle kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık