kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Ömer Faruk GERÇEK

Kısa bir veda


Ömer Faruk GERÇEK
25 Mart 2013 Pazartesi 10:27
Dinimizin ve ecdadımızın bizlere yüklemiş olduğu, “Mazlumları koruyup kollama ve hamilik yapma” görevi vesilesiyle yarından başlamak üzere, bir haftalığına sizlerden izin talebinde bulunuyorum.
İnşallah nasip olursa yarın, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın, Dünya yetimlerini koruyup kollama ve destekleme programı çerçevesinde, Vakfın davetlisi olarak, Sayın Av. Hüsnü Tuna ağabey ve gazeteci-yazar ağabeyim Yusuf Kaplan bey ve henüz tanışma imkanı bulmadığım diğer dört arkadaş ile birlikte Afrika’ya, Tanzanya’nın Zanzibar bölgesine gidiyoruz.
Yaklaşık bir haftalık seyahat ve ziyaretlerimizde, vaktiyle Sultan 2. Abdülhamit’in de yakın ilgi gösterdiği ve devlet başkanını İstanbul’da misafir ederek hürmet gösterdiği Zanzibar (Zengibar) adasında İHH’nın gözetiminde bulunan yaklaşık 400 kadar yetim kardeşimiz ve evlatlarımızla birlikte olacağız.
İnşallah yardımlarda bulunacağız, yapılan işleri yerinde görüp, varsa eksikleri ve yapılacak ilave işleri rapor edeceğiz. Tabi ki en önemlisi de, yetim kardeşlerimize ve onların idarecilerine yalnız olmadıklarını hatırlatacağız.
Ha, bir de, İHH’nin olmazsa olmazı “Yetim kardeşlerimizle oyunlar oynayıp, geziler düzenleyeceğiz.”
 
Yetimlere emanetiniz varsa..
Evet, sizlere inşallah 1 haftalığına veda ediyorum. Okurlarımız arasında yetimlere emaneten bir şey ulaştırmamı isteyen arkadaşların emanetlerini de seve seve yerine ulaştırmayı da vazife addederim.
Tekrar görüşmek üzere hakkınızı helal ediniz ve Allah’a emanet olunuz.
 
Yetimler Hakkında Allahü Teâlâ şöyle buyuruyor:
“ Hayır, hayır!, Siz yetime hiç değer vermiyorsunuz!” (Fecr, 17)
“(gerçek mü’minler) kendileri daha çok arzu ettikleri halde önce yoksulu, yetimi ve esiri doyururlar” (İnsan, 8)
“Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki, hayır olarak ne harcarsanız, o ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız gerçekten Allah onu en iyi bilir.” (Bakara, 215)
“Seni yetim bulup da barındırmadı mı?” (Duhâ, 6)
“Öyleyse sakın yetime kötü davranma….” (Duhâ, 9)
“Hesap gününü yalanlayanı gördün mü? İşte odur ki, yetimi itip kakar, yoksulu doyurmak için başkalarını da teşvik etmez.” (Mâun, 1-3)
“(Aşılması gereken sarp yokuş) köleyi hürriyete kavuşturmak veya şiddetli bir açlık gününde yakın akrabadan olan bir yetimi yahut açlıktan bitkin düşmüş bir yoksulu doyurmaktır.” (Beled, 13-16)
 
Hayâta gözlerini yetim olarak açmış olan Hz. Peygamberimiz şöyle buyuruyor:
“Bir kimse, Müslümanların arasında bulunan bir yetimi alarak yedirip içirmek üzere evine götürürse, affedilmeyecek bir suç işlemediği takdirde, Allah Teâlâ onu mutlaka cennete koyar.” (Tirmizî, Birr, 14/1917)
“Bir kimse sırf Allah rızâsı için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap yazılır…” (Ahmed, V, 250)
 
Programda neler var?
Türkiye’de ve dünyada 41 farklı ülke ve bölgede 27,354 yetim çocuğa hamilik yapan İHH İnsani Yardım Vakfı yetim ve kimsesiz çocuklarla ilgili gündem oluşturmak ve daha fazla çocuğa yardım ulaştırmak için her yıl bir kampanyaya imza atıyor.
Bu yıl ikincisi düzenlenen Yetimlere Dünyanızda Yer Açın kampanyası ile toplam 230 farklı proje hayata geçirilecek. Sağlık, eğitim, sosyal ve kültürel yardımlar olmak üzere 4 farklı alanda gerçekleştirilmesi planlanan projeler arasında battaniye, soba-yakacak, kıyafet gibi kışlık yardımlar, kumanya, ev eşyası ve beyaz eşya dağıtımı, ev inşası ve tadilatları, yetimhane tadilatları ve yıllık giderleri, çeyiz yardımı, yetim çocukların ailelerini kalkındırma projeleri, sağlık taraması, cibinlik, temizlik kiti dağıtımı, sünnet organizasyonları, ayrıca kırtasiye, kitap, okul forması, Kur’an-ı Kerim dağıtımı, Sınavlara hazırlanan öğrencilere takviye ders, kitap okuma etkinlikleri, şiir, kompozisyon, resim, yetenek ve bilgi yarışmaları, piknik ve gezi organizasyonları, spor müsabakaları, eğlence programları, lunapark ve uçurtma şenlikleri, huzurevi ve sevgi evi ziyaretleri, resim ve fotoğraf sergileri, sinema ve tiyatro organizasyonu, salon programları ve kahvaltı organizasyonları yer alıyor.
İHH, kampanya ile 30 bin çocuğa ulaşmayı ve en az 5 bin yetim çocuğu daha sürekli destek kapsamına dahil etmeyi hedefliyor.
 
23 ülkeye Türkiye’den ekipler gönderilecek
2013 Yetim Dayanışma Günleri çerçevesinde, İHH’nın yetim çalışmalarını sürdürdüğü 23 ülkeye Türkiye’den ekipler gönderilecek. Bu yıl ziyaret edilecek ülkeler arasında Türkiye ile birlikte Ortadoğu’da Filistin, Irak, Lübnan, Suriye, Yemen; Afrika’da Somali, Etiyopya, Malavi, Tanzanya; Asya’da Afganistan, Bangladeş Arakan, Sri Lanka, Tayland/Patani, Pakistan, Keşmir, Filipinler/Moro, Kazakistan, Kırgızistan; Balkanlar’da Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya bulunuyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık