kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Kaya KILIÇ

Gündeme Dair


Kaya KILIÇ
19 Ocak 2013 Cumartesi 13:03
Ülke gündemi her hızlıca değişiyor. Ben çok güncel şeyler yazmıyorum. Siyasi konulardan oldukça uzak durmaya çalışıyorum ve kimsenin hakkına girmemeye gayret gösteriyorum. Geçtiğimiz dünlerde bir dostumla sohbet ediyorduk. Hoca sen hiç siyasi bir yazı yamıyorsun, gündeme dair bir sözün yok mu senin dedi. Ben bu işlerden çekiniyorum(bilmeden birilerinin hakkına girmekten) o yüzden uzak duruyorum dedim. Mesela ne düşünüyorsun bu günlerdeki açılımlarla alakalı dedi. Ben ilk başlarda anlamam azlıktan geldim, alakasız cevaplar verdim geçiştirmeye çalıştım. Sadece çok istiyorsan bir iki kelime edeyim dedim ve konuya bir giriş yaptım. İşin hangi boyutlara geleceğini bildiğimden, kendi tepkilerimi de işi büyüteceğinden korkumla kısa kesme kararıyla başladım. Bir soru sorabilir miyim dedim. Tabi sor dedi. Çocuklarından birisinin ölüm haberini alman sende ne etki yapar dedim; hayatım kararır dedi ve o anda yüzünün rengi değişti. Neden sordun diye ani bir atak yaptı. Bak kardeş diye başladım ve o şehit olan yavruların anne/babaları da senin gibi hayatları kararıyor. Birilerini gerilla, hak savunucusu diye kandırıp yavrularımızın kanı ve canlarına kıydırırlarken; birileri silah satıyor, birileri de tarım yapılacak alanlara uyuşturucu ve nevilerini ekiyor. Kaybeden hep bizler oluyoruz, canımızı ve malımızı elimizden alıyorlar. Şehit olanla şehit eden aynı köyden, bu nasıl anlayış diyor anneler/babalar.
Bu ülke dün kurulan kabile ülkesi değil, Fransa’da öldürülen üç pkkli kadın için benim dostumdur diyor Fransa cumhurbaşkanı. Bu nasıl bir diyalog, bu nasıl bir işbirliği, anlaşılmayacak kadar kolay denklem, bunun hiç bilinmeyeni yok, iki kere iki cevabı kadar kolay. Bunları kimlerin kurduğu, kimlerin beslediği aşikâre belli ve bizler taşeronluğunu yapıyoruz o kadar. Bu kargaşada birileri silah, birileri de uyuşturucu satarak köşk ve villalarında şımarık çocuklarına zevklerin nasıl daha kallavisini yaşatma peşinde. Ölen pkkli çocuğun annesi ya da babası vekillerinden birine siz niye ölmüyorsunuz diye sorduğunda buna kaç kişi he yahu neden bunların çocukları ölmüyor diye sormamıştı, öyle geçiştirilip gittiler. Ayrıntılar detaylarda gizlidir diye bir yazı okumuştum, baştan bir şey anlamasam da aradan zaman geçince bayağı öyle olduğunu anladım ve bizim kaçırdığımız bu sanırım demiştim.
Bizim çocuklarımızda değerli, bizim analarımızda/babalarımızda değerli, onları kimsenin hakir görmeye, ağlatmaya hakkı yok. Birilerinin hizipleri yüzünden, birilerinin egoları yüzünden benim canım yansın istemiyorum. Hakkın rızasını kazanacaksam, sonunda ebedi mutluluğumu sağlayacak amel varsa, sonrası ve geçici acılar umurumda bile değil. Bizi ayrı, gayrı durumlara düşürüp; kendileri aynı masalarda keyif çatanlara fırsat vermeyelim derim. Doğruyu anlayan, doğru yerde olanlara olalım dilek ve temennisiyle, kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık