kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Ömer Faruk GERÇEK

Ekmel Bey, Sultanbeyli’deki ekmek sorunumuzu da çözer mi?


Ömer Faruk GERÇEK
20 Temmuz 2014 Pazar 14:15
Ekmel Bey’in Ekmek’li bir sloganla tanıtıldığı gün Sultanbeyli Merkez’de benim de ekmek krizim patlak verdi.
Yaklaşık iki yıl önce sağlığımdaki bazı emareler dolayısıyla aldığım ikazlarda beslenmeden kaynaklı olduğu, özellikle katkılı ürünler, kullanılan yağlar ve özellikle Türkiye’de her yerde tüketilen ve sorumsuzca üretilen beyaz ekmek konusunda uyarıldım. Sağlıklı veya hasta herkesin doğal ve ayıklanmamış undan yani tam buğday unundan yapılan ekmeği tüketmesi gerektiği gerçeğiyle karşılaştım.
Hatta yaptığım araştırmada Hz. Peygamber (S.A.V.)’in unu kepeğinden ve diğer katkılarından ayırmayı kerih gördüğü ve men ettiği, Hz. Ömer’in ise daha ileri giderek yasakladığı bilgisine ulaştım.
Sonrasında da hükümetin yapılan ikazlar ve araştırmalar sonucu bir çok hastalığın ana sebebinin Türkiye’de üretilen beyaz un ve bu undan yapılan ekmek olduğunu fark etmesi ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl konuşmalarında ve ekranlardan halkı ciddi bir biçimde ikaz etmesi ve Beyaz un ve ekmek tüketmemesi gerektiği de kamuoyunda bir bilinç oluşturdu.
Doğal ekmek arayışına girdiğimde fırınlarda tam buğday, doğal, katkısız gibi isimlerle satılan ekmeklerin slogandan ibaret olduğunu, eski una kepek karıştırma, boya katma, katkı maddesiyle destekleme vs. gibi çeşitli hilelerin devam ettiğini fark ettim. Bir arkadaşım İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İstanbul Halk Ekmek’in Organik tam buğday ekmeği ürettiğini oradan alabileceğimi söyledi.
Daha önce önünden geçip gittiğim büfeye uğradığımda gerçekten İHE’nin ekmek konusunda ciddi atılımlar yaptığını ve hizmet verdiğini fark ettim.
Ürünlere bakıldığında düşük gelirli kimselerin uygun fiyatla kaliteli ve gramajı tam ekmek alabildiklerini, orta ve yüksek gelirli insanların da doğal, katkısız veya doğal katkılarla ve çerezlerle zenginleştirilmiş ekmeği piyasadan çok daha uygun fiyata alabildiklerini gördüm.
Sultanbeyli’de Merkezde tek büfe olan ve yaklaşık 6 mahalleden binlerce kişinin çeşitli ekmek ihtiyacını karşılayan Halk Ekmek büfesinin kaldırılacağını ve Merkezde ekmek büfesi olmayacağını öğrenince doğal ekmek ve un konusunda sıkıntı yaşayacağımı ve benimle birlikte binlerce insanın da aynı sıkıntıya maruz kalacağını düşünerek mesleğimin gereği olarak duruma Anlam veremedim ve sorguladım.
Fiyat ve gramaj istikrarını sağlayan, kaliteyi öncelik edinen ve aynı zamanda ciddi manada bir sosyal hizmet olan Halk Ekmek satışlarının tedrici olarak göz önünden uzaklaştırılması ve yok olmaya doğru itilmesi bana garip geldi.
Büfenin kaldırılması için talimat veren İlgili başkan yardımcısı Abdullah Uçan’ı aradım ve şikayetimi ilettim. Nereden ekmek alacağımızı sordum. Kendisi de aslında Halk Ekmek tükettiğini başka ekmek tüketmediğini ama Sultanbeyli’de Merkezdeku büfenin inşaat sebebiyle kaldırılacağını başka yer de gösteremeyeceklerini belirtti. Bu konuda Başkan Keskin’in kesin talimatı olduğunu ve büfeyi bir başka yere koyamayacaklarını, büfe sahibinin başının çaresine bakması gerektiğini, yer bulmanın kendi sorumluluklarında olmadığı mealinde sözler söyledi.
Bu cevaba karşı ben de bunun basit bir ticarethane, büfe olayı olmadığını, İHE’nin ürettiği ekmekle bir çok konuda sosyal hizmete vesile olduğunu, fiyat istikrarı, kalite ve sağlığın korunmasında büyük etkisi olduğunu, belediyelerin de halka hizmet mecburiyeti gereği bu işi yokuşa sürmemesi gerektiğini belirttim.
Abdullah Bey de Sultanbeyli’de Belediye personelinin genel topluma karşı duruş hastalığı (ki bu konu izaha muhtaçtır ve oldukça detaylıdır. Başka bir yazının konusu olur inş.) sebebiyle itirazlarımı kabul etmedi fakat Hiç olmazsa bir süre daha yani hiç olmazsa Ramazan süresince ekmek satışının durdurulmamasını ve büfenin kaldırılmaması veya uygun bir yere alınması talebimi, arkadaşlara bir baktırayım, gerekeni yaparız şeklinde cevaplandırdı.
Tabi birkaç gün sonra ekmek almaya gittiğimde Halk Ekmek büfesinin yerinde yeller estiğini gördüm. O anda benimle birlikte ekmek olmaya gelmiş onlarca vatandaş ile birlikte belediyeye hayır dualarımızı! ederek ayrılmak zorunda kaldık.
Yaklaşık 10 gündür ailecek alıştığımız doğal ekmekten mahrumuz. Benim gibi binlerce kişi de aynı durumda. Bu konuda İBB’ye Bimer’e ve ilgili yerlere girişimde bulunacağım. Fakat yine de Sultanbeyli belediyesi yetkililerinin yanlışı ve oyunu görüp geri adım atmaları ve halka hizmeti öncelemeleri için cevap gelene kadar birkaç gün bekleyeceğim.
Ha.. Başlıktaki konuya gelince…
Bir komedi unsuru olarak algıladım Ekmelettin İhsanoğlu’nun “Ekmek için Ekmelettin” lansmanını.. çok da güldüm..
Bildiğiniz gibi Sultanbeyli Halkı Başbakan Recep Tayip Erdoğanı, buradaki temsilcilerine rağmen çok seviyor. Ona güveniyor, özellikle Genel seçim ve Referandumlarda çok iyi bir oranla oy veriyor.
Sanırım, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Sultanbeyli halkı, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a %80 civarında oy verecek.
Sultanbeyli Belediyesi yetkililerimiz Gazetemizin manşetteki haberinde ve  yukarıdaki yazımda bahsettim ekmek sorunun çözmezse..
Diyorum ki..
Ekmel Bey acaba Sultanbeyli’ye gelse ekmek sorunumuzu çözer mi? Ne dersiniz?
 
(Not; bu yazıyı geçen hafta yazmış fakat yayınlama imkanı bulamamıştım. Yeni edindiğim kesin de olmayan bilgiye göre, Belediye yetkilileri gelen bazı tepkiler üzerine Sultanbeyli Merkez Halk Ekmek büfesi için, önce A.Gazi Mahallesinde, Ormanın kenarında!, sonrasında da, yine itiraz üzerine Petrol yolu üzerinde! bir yer göstermiş. Ben bunu yine art niyetli buluyor ve yeterli görmüyorum. İBB İstanbul Halk Ekmek Sultanbeyli Merkez satış yeri, Sultanbeyli Merkezde, ulaşım araçlarına yakın ve İBB’nin hizmetine yakışır bir yerde olmalı.
Ayrıca bu yazı büfe işleten şahıslarla ilgili değildir. Satışı yapan ister İBB’nin kendisi ister şahıslar olsun. Aslolan hizmeti alanın faydasıdır. Bunu da her haber ve yazı çıktığında birilerine hücum ederek sıkıntı üretenlere ikaz olarak burada belirtmek isterim.)  20.07.2014

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık