kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Kaya KILIÇ

Başı örtmek ve saçı kapatmak, giyinmek veya tesettür


Kaya KILIÇ
21 Temmuz 2013 Pazar 18:56
Kıymetli okurlarım. Son dönemlerde alışık olmadığınız veya benim hiç de yazmadığım konularla karşınıza geliyorum. Gelişen olaylara, gündeme göre bende ister istemez pozisyon almaya başladım veya başlamak zorundayım. Müslüman bir memlekette yaşadığımızı zannediyorum/zannediyoruz. Görüntü olarak baktığımızda ise resim farklı aslında, anlaşılabilmesi için de bayağı bir ayrıntıya dikkat etmek gerekir sanırım. Avrupalıların baktığı pencereden Müslüman, serişti yaşayan vs. vs. ve Avrupa birliğine girmesi en tehlikeli ülke. İç dinamizmlerine baktığımızda aslının böyle olmadığını, araştırma bile yapmadan anlaşılacağını görürüz sanırım. Dinli, dinsiz anlayışımız epey derecede değiştiğini düşünürsek; şimdilerde herkes kendine yeni isimler veya yeni tanımlar buldu. Her gecen gün dejenere olan dilimizle birlikte maalesef dinimizin de korkunç derecede dejenerasyona(yaşamsal manada) uğradığını görüyor ve müşahede ediyoruz. Sizin birileriyle aynı karede bulunmanız bile sizin isminizin önüne bir takı taktırıyor, duyduğunuzda kendiniz bile çok zaman anlam veremiyorsunuz. Nasıl oldu, neden oldu diye sorma gereği duymuyorum, çünkü bizler bu tezgâhın bir parçası olmaktan hiç de rahatsız değiliz, rahatsızsak bile menfaatimiz gereği sesimizi çıkartmıyoruz. Nasıl bu hale geldik, neden bunları konuşuyoruz diye sormaya gerek duymuyorum, çünkü iletişim çağında yaşıyoruz ve çocuklarımızla işimiz, arabamız kadar ilgilenmiyoruz. Dikkat ettiğimiz konular, neredeyse hep kendimizle ve rahatımızla alakalı. Hiç başkalarının ne düşündüğünü veya neler düşünebileceğini hesap etmiyoruz, çünkü kimseler pek umurumuzda değil, egomuz tatmin olsun gerisi teferruattır, ben öyle düşünüyorum.
Şimdi sokaklarda dolaşırken çok enteresan insanlarla karşılaşıyorum. Kulağında küpe olan erkekler, saçlarını hanımlar gibi boyayan erkekler, erkek gibi giyinen hanımlar veya sesinden hanım olduğunu anladığımız hanımlar, ben bunları hiç konu bile etmiyorum, çünkü onlara anlatılacak pek bir şey kalmamıştır bana göre. Onlara Allah hidayet versin der geçerim. Benim söyleyeceğim veya anlatacağım konu daha farklı. Çarşaflı bir anne ve yanında anlatamayacağım çıplaklıkta kızı, gelini veya torunu ve hiç rahatsız olmadan yürümesi. Sakallı bir dede, yanında az önce anlattığım absürtlüklere denk erkek çocukları. Kınamıyorum, dile getiriyorum ve nereye gidiyoruz diye soruyorum sadece. Üstat Necip Fazıl’ın deyimiyle, kim diyecek bizler bu sokak çıkmaz sokak, onu dile getirmeye çalışıyorum dilimin döndüğünce. Hanımlar başlarını öyle şeylerle örtüyorlar ki; sacı acık kuaförden çıkmış bir hanımdan daha fazla ilgi çekiyor ve işin ilginç yanı başını çevirip bakmak zorumda kalıyorsun ve o hanım bunun olmasını istiyor edasında. Çocuklarımızla sokakta yürümekten imtina eder hale geldik. Örtüsünü örtmüş, altında çok alakasız bir hal ve bunu icat eden Avrupalı görse utanacak durumda Allah muhafaza. Yok, ben yanlış anlıyorum sanırım, bununla alakalı konuşurken de fırça yiyoruz ‘’hangi çağda yaşıyoruz be hocam’’ İran’a, Afganistan’a git oralarda yaşa veya köyüne dön vs. vs. Eyvah demekten başka bir şey diyemiyor; Allah’ım sen aklımıza mukayyit ol demekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Eğer sizin tesettür anlayışınız, din anlayışınız buysa doğru ben köyüme döneyim. Bizler başörtüsü, tesettür diye bunun için mücadele vermedik haberiniz olsun diyorum. Bu kadar ucuz olmasa gerek diye düşünüyorum.
Bu kadar yazıdan sonra sizlere Nurettin Yıldız hocadan tesettürün ne anlama geldiğini dinlemelerini tavsiye ederim. Kapanıyoruz ne diyorsun diyen hanımlara ve giyindiğini sanan beylere, ne için kapanıyoruz veya nasıl giyiniyoruz bir daha gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. Bu gidişle ne giyindiğimiz, nede giyinmediğimiz anlaşılacak. Bir kalıba sokmak, illa şöyle, şöyle giyinilecek, kafaya şu, sırtına şu demiyorum ama bununda bir sınırı olduğunu söylüyorum. Çocuklarımız bizlere benziyor mu? Allah’ın, Resulünün memnun olacağı şekillerde mi? Yoksa başka, başkalarının istediği gibimi giyiniyor, ona siz karar verin. ‘’Kime benzerseniz ondansınız’’ sizin nerenizde duruyor diyor, hepinizi yaşadığımızın hesabını verebilir bir hayatla yaşamanızı dilerim. Kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık