kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Ömer Faruk GERÇEK

Azez bölgesi yakınındaki Babusselam mülteci kampında


Ömer Faruk GERÇEK
28 Nisan 2013 Pazar 11:20
Sultanbeyli Belediyesi’nin 1 haftalık yemeğini karşıladığı Suriye’nin Azez bölgesi yakınındaki Babusselam kampındayız. Suriye’deki Esed zulmünden kaçan 13000 civarında mülteci kalıyor. Şartları çok ağır. Acilen oluşturulmuş derme çatma çadırlardan kurulu kampta neredeyse her şeyi İHH karşılıyor. İHH burada büyük bir mutfak kurmuş. Bir sabah bir de ikindi vakti olmak kampta yaşayan 13000 kişiye yemek dağıtımı yapıyor.

HER YER ÇAMUR DERYASI
Sultanbeyli Belediyesi’nin 1 haftalık yemek malzemesini karşıladığı mutfakta, getirdiğim pankart ve bayrakları astırıyor ve mütevazi bir tören yapıyoruz. Sonrasında da pişen yemekleri araçlara yüklediğimiz kazanlarla kampın her bölgesinde oluşturulmuş yemek dağıtım noktalarına çamur deryasına dönmüş yollardan geçerek ulaştırıyoruz. Çocuklardan bir koro oluşturuyor ve Sultanbeyli diye bağırttırıyorum. Sultan’ biliyorlar ama Beyli’sini anlamıyorlar. Anlatmakta zorluk çekiyorum. Mutfakta çalışan bir Suriyeli kardeşimizin on yaşındaki oğlu Muzaffer imdadıma yetişiyor. Türkçe de bildiği için derdimi onlara anlatıyor. Bunun üzerine Muzaffer’i kendime tercüman tayin ediyorum. Çok seviniyor ve yanımdan hiç ayrılmıyor. Dolayısıyla  vedalaşmamız da çok zor oluyor. Kendisini İstanbul’a davet ediyorum. Ben küçüğüm gelemem diyor tatlı bir aksanla konuştuğu Türkçesiyle. Büyüyünce gelirsin diyorum, anlaşıyoruz.
EĞİTİM SİSİTEMİ ÇÖKTÜĞÜ İÇİN ÇOCUKLAR SOKAKLARDA
Şehre elektrik ancak günde 1-2 saat verilebiliyor. Yol güzergahındaki binalarda savaşın izleri var. Binalardaki top ve roketatar mermilerinin hasarları ve Esed’in askerlerine ait tahrip edilmiş araç ve tanklar savaşın gerçek tanıkları olarak karşınıza çıkıyor. Bölgede sıkı kontroller var. Sınır da dahil olmak üzer şehirde sadece İHH’nın araçları serbestçe dolaşabiliyor. Bu imkandan faydalanarak şehri boydan boya geziyor ve halkla görüşme ve konuşma imkanı buluyorum. Tüm tedirginliğe ve sıkıntılara rağmen şehirde hayat devam ediyor. İki yıldır eğitim faaliyetleri kesildiği için tüm çocuklar sokaklarda. Küçükler oyun oynuyor, büyükler ise bir yerlerde çalışıyor veya babalarına yardım ediyorlar.
ÇOCUKLAR YEMEK ALMAYI BİLE OYUNA ÇEVİREBİLİYORLAR
Şehri  gezimiz sırasında daha birkaç gün önce scud füzesinin düştüğü çarşı merkezinden geçiyoruz. Anlatıldığına göre kamp için alışveriş yapan İHH ekibi de bu saldırıdan namaz molası verdiği sırada kıl payı kurtulmuş. Araçları tahrip olmuş. Suriyeli şoför de enkaz altından sağ olarak çıkartılmış. Babusselam kampındaki en büyük sıkıntı çamur. Yağan her yağmur kampta hayatı biraz daha zorlaştırıyor. Taşan sular toprak arazi üzerine kurulan çadırlara çamur olarak doluyor. Her yağmur sonrası yoğun bir çadır temizleme faaliyeti başlıyor.  Her yerde olduğu gibi kampın en hareketli nesneleri çocuklar. Paçalarını yukarıya çekerek terlikleriyle ve çıplak ayaklarıyla oradan oraya koşturup duruyorlar. Yemek zamanı geldiğinde tencere, tava, plastik yoğurt kabı ne bulmuşlarsa alıp İHH yemekhanesinin önünde, ellerindeki tanıtım kartlarıyla birlikte sırada bekleşiyor, bunu da bir tür oyun ve eğlenceye çeviriyorlar.
 
İHH BÖLGEDE SAĞLIK HİZMETİ VERİYOR
Çocuklar diğer zamanlarda de sürekli etrafımızda dolaşıp konuşmak istiyor, merak ettikleri şeyleri ve özellikle İstanbul’u soruyorlar. Elimdeki fotoğraf makinesini gören hemen her çocuk fotoğrafını çektirmek ve fotoğrafına bakmak istiyor. Her yerde olduğu gibi burada da yine en ağır yükü kadınlar çekiyor. Elektrik ve su kıtlığı, çamur ve küçük çocuklar kadınların ağır yükleri arasında. Su ihtiyacını İHH kısmen açtırdığı kuyularla ağırlıklı olarak da taşıma sistemiyle karşılıyor ama gelen su hemen tükeniyor. Tuvalet ve banyo ihtiyacı da kampa yerleştirilen konteynerlerle gideriliyor. İHH bölgede sağlık hizmeti de veriyor. Tam teşekküllü ve jeneratörlü bir tır ve bir binada teşhis ve tedavi hizmetleri devam ediyor. Bebekler için ise annelere düzenli olarak mama dağıtımı yapılıyor.
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık