kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600
Kaya KILIÇ

Anlamak istiyorum


Kaya KILIÇ
7 Şubat 2013 Perşembe 17:46
En zalimi bile anlamak istiyorum. Neden zalimlik yapıyor, acaba zalimlik yaparken bile kendine göre iyilik mi yapıyor. Acaba zalimlik yaptığını mı bilmiyor. Ben tüm zalimlerin bir yatağı olduğunu biliyorum, bilinmesini isterim ki cehennem iyi bir yatak değil. İyi ki ölüm var ve iyi ki adili mutlakın huzurunda toplanacağız.
Anlamak istiyorum, yönettiklerinin hakkına göz göre, göre haksızlık yaparken bile, sen haksızlık yapıyorsun denildiğinde, sen işine bak kardeşim, sen ne anlasın diyenleri.
Anlamak istiyorum, kendi insanlarını korumak, refah içinde yaşatmak adına başkalarının haklarını ellerinden aldıktan sonra da onları daha refah ve huzurlu yaşamaları için şu, şu varlıkları onların elinden aldım diyenleri.
Anlamak istiyorum, hangi haleti ruhiye içindeyken; karısını çocuklarını öldürüp, daha sonra eve tekrar uğradığında üşümüşlerdir diye üslerini örten babanın halini. Hangi cinnetler onu bu hale getirdi, akıl denen varlık onunla mıydı veya merhametini bastıran gücün ne olduğunu.
Anlamak istiyorum, dünyanın en azılı katilinin bile destekçilerinin ve onları bir araya getiren sebeplere sevinmelerini. Kan emici olmadıkları halde (insan gözüyle) kanlı katilleri masum bir şekilde savunanları.
Anlamak istiyorum, bunca zalimlerin nasılda çok destekçilerinin olmasını. Onların zalim olduklarını bilerek bile hala onlara itibar gösterenleri. Her ortamda zalimlerle beraber olanların onlardan bir farkı olmadığını söyleyip; hala onların en yakınlarında hizmette bulunmaları, zalim de olsa bizim zalimimiz deyip sahiplenmelerini.
Anlamak istiyorum, kendisinin onca ihtiyacına rağmen, başkalarının ihtiyaçları görme adına kendisinin zor durumda kalmasının söylenmesine üzülenleri.
Anlamak istiyorum, kendine onca kötülük yapılmasına rağmen, hem kötülük yapanları affetmeleri, birde onların kurtuluşu için dua etmelerini.
Anlamak istiyorum, anne yüreğini, mazlum yüreğini, merhametli yürekleri, sabırlı yürekleri, kısacası iyi olanları ve onların hallerini.
Bunca anlamaya çalıştıktan sonra, kendimi de anlamak istiyorum. İnsan kendini hep iyilerle ve iyiliklerle görmeyi murat ediyor.’’ İstisnaları katmadan söylüyorum’’. Acaba iyilik adına yaptıklarımızla birilerinin canını acıtıyor muyuz, kendimize göre ideal dediklerimiz, birilerini aşağılıyor/yeriyor mu? En doğrusunu yapayım derken; bizlerde kırıp döküyor muyuz? Bizim doğrularımız birilerine yanlış mı geliyor? Sorularla devam edip giderken, bir dur deyip hayata, başımızı iki elimiz arasına alıp vicdanımızın sesini dinleyebiliyor muyuz? Allah’ın tarafında, iyilerin tarafında oluyorsak ne mutlu, ebedi kurtuluşu yakalamışız demektir. Birde kötülüklerin efendisinin sağ taraftan yaklaşarak yaptıklarıyla bizi kandırıyorsa yandık demektir. Allah muhafaza eylesin duasıyla, kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık