kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli’de Prestij bahanesiyle ağaç katliamı!

Sultanbeyli’de Prestij bahanesiyle ağaç katliamı!

Hangi dine, hangi millete mensupsunuz! Sultanbeyli’de, Fatih Bulvarında Turgut Reis Mahallesinde ve Sultanbeyli Merkez’de Prestij sokak adı verilen yol çalışmalarında ağaç katliamları devam ediyor. Son olarak Şanlıurfa Caddesinde Merkez Cami inşaatının önündeki kaldırımlarında bulunan ve Sultanbeyli kurulurken dikilen ve 60 yaşında oldukları tahmin edilen çam ağaçları bir gecede keyfi olarak yok edildi.

Giriş Tarihi: 25 Temmuz 2014 Cuma 14:27
Sultanbeyli’de Prestij bahanesiyle ağaç katliamı!
Ağaç gördüler mi saldırıyorlar!

Ak Parti’li Sultanbeyli Belediyesi Turgut Reis mahallesi Fatih Bulvarı üzerinde sürdürdüğü prestij cadde çalışmalarında yaşları 15 ila 20 olan 30’dan fazla ağacı resmen katletti. Ardından da Merkez Camii inşaatı önündeki kaldırımlarda bulunan ve 60 yaşlarındaki 7 adet çam ağacı müteahhit firma çalışanları tarafından bir gecede yok edildi.

İstense korunabilirdi

Ağaçların kaldırım kenarında olması sebebiyle istenirse ve duyarlılık gösterilirse sökülmeden inşaata devam edilebilirdi. İlgilenen ve hatırlatan olmayınca ağaçlar işçiler tarafından bir gecede yok edildi.

Prestij caddeler ağaç katliamı olmadan oluyor mu?

Ak Parti’li Sultanbeyli belediyesi prestij sokak ve cadde projesiyle Sultanbeyli halkına tam bir fiyasko yaşattı. Daha evvel Şanlıurfa, Hayat ve Miraç caddelerinde yaptığı kaldırım, yol ve trafik düzenlemeleriyle bölgenin trafiğini keşmekeş haline getirdi. Şimdilerde ise Fatih Bulvarı prestij cadde çalışmalarında ise adeta ciğerlerimizi katletti. Cadde üzerinde bulunan ve 500 metre mesafedeki yaşları 15 ila 20 olan 30’dan fazla ağacı kaldırım çalışması sırasında kesti.

Ağaç düşmanlığı sicilleri kabarık!

Daha önce Merkezde yapılan Tünel çalışmaları sebebiyle 100’e yakın dev ağaç kesilmiş, yemyeşil bir görüntüsü olan Sultanbeyli Merkezi çorak bir alana dönüşmüştü. Sonrasında ise milyonlarca lira harcanarak meydana her yıl saksıda ağaçlar getirilip götürüldü.

Yine, geçtiğimiz aylarda Sultanbeyli’de Merkez Şanlıurfa ve Gül caddesi üzerinde de kaldırım çalışmaları sırasında 40-50 yaşlarındaki çam ağaçları çalışanlar tarafından katledilmiş, katliamın devam etmesi çevredeki vatandaşların tepkirli üzerine durdurulmuştu.

Mezarlık kaçak dükkanları için de ağaçları kestiler

Önceki yıllarda ise Sultanbeyli merkez mezarlığına yapılan dükkanların önündeki 25-30 yaşlarındaki 20 adet civarındaki çınar ağaçları kesilip yok edilmiş, tepkiler ve savcılığı suç duyuruları üzerine kaldırımlar tekrar sökülerek belli yerlere belediye tarafından ağaç dikilmek zorunda kalınmıştı.

İBB’den Müdahale

Sultanbeyli Turgut Reis Mahallesi sakinlerinin gözleri önünde cereyan eden ağaç katliamına vatandaşlar sessiz kalmadı. Durumu erken fark eden vatandaş soluğu derhal İstanbul Büyükşehir belediyesinde aldı. Yapılan ağaç katliamını yetkililere aktaran mahalle sakinleri durumdan rahatsızlıklarını ve ağaç katliamının daha ileri seviyelere ulaşmaması için şikayette bulundu. Katliamı yerinde inceleyen İBB yetkilileri ise daha fazla ağacın kesilmemesi için Sultanbeyli Belediyesini uyararak katliamı durdurdu.

İslamın ağaca bakışı

“Gökte olanların, yerde olanların, Güneşin, Ayın, yıldızların, dağların, ağaçların ve bütün canlıların Allah'a secde ettiğini görmedin mi? İnsanların da pek çoğu Ona secde eder; birçoğu ise azabı hak etmiştir. Allah'ın hor kıldığını aziz edecek kimse yoktur. Hiç kuşkusuz, Allah dilediğini yapar.” (Hacc Suresi - ayet 18)

“O'nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Ne var ki siz, onların tesbihini anlamazsınız...” (İsra Suresi - ayet 44)

“Kıyamet kopmaya yakınken elinizde bir ağaç fidanı varsa ve onu dikmeye vakit bulabilirseniz onu dikin”. (Hadis-i Şerif; Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 184, 191)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık