kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli ve Tuzla Belediyeleri de incelenecek mi?

Sultanbeyli ve Tuzla Belediyeleri de incelenecek mi?

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ortadan kaybolan ve hakkında yakalama kararı bulunan Erkan Karaarslan, 13 Ağustos’ta Mersin’de polise teslim oldu ve FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı. Peki, Erkan Karaarslan kim?

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2017 Pazartesi 23:11
Sultanbeyli ve Tuzla Belediyeleri de incelenecek mi?
Savcının iddianamesine göre Kararslan FETÖ/PDY terör örgütüne Belediyeler üzerinden finans sağlayan bir FETÖ/PDY örgüt elemanı. 2016 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde yürütülen FETÖ operasyonu kapsamında tutuklanan ve Türkiye’de 100’e yakın Belediyeye danışmanlık hizmeti veren Erkan Karaaslan’ın bir ayağının da Ak Partili belediyelerde olduğu ortaya çıktı.

Son bir yıl içinde, içlerinde Mersin, Aydın, Sarıyer, Adalar, Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Tuzla Belediyelerinin de bulunduğu 100’e yakın belediye ile çalıştığı, danışmanlık yapıp ihaleler aldığı ve bu ihaleler karşılığında yaklaşık 30 milyon lirayı cebe indirdiği ve Fetö/Pdy terör örgütüne aktardığı savcılarca tespit edildi.

Şu anda tutuklu bulunan Erkan Karaaslan’ın, FET֒nün sağladığı imkanlarla belediyelere mali konularda danışmanlık hizmeti verirken, sadece CHP’li belediyelere değil, İstanbul’da Ak parti’li Sultanbeyli ve Tuzla Belediyeleri’ne de danışmanlık yaptığı ortaya çıktı.

Karaarslan, Türkiye’deki en kapsamlı ve büyük bütçeli projeyi Sultanbeyli Belediyesine yapmış

Erkan Karaarslan, kendisine ait erkankaraarslan.org adlı internet sitesinden yaptığı iki farklı tarihli açıklamada da Sultanbeyli Belediyesi’yle yaptığı işleri ilan etmiş ve açıklama yapmış.

Karaarslan’a göre; Sultanbeyli’deki Proje “Gerek kapsam, gerekse bütçe olarak Türkiye’deki en önemli yerel yönetim projesi”

Karaarslan, bu açıklamalarının ilkinde çok ilginç bir bilgi vermiş ve şunları söylemiş; “Sultanbeyli Belediyesinde Yerel Kalkınma Projesi kapsamında çok büyük bir proje başlatıldı. Sultanbeyli Belediyesinin İSTKA Destekli projesinin Stratejik Danışmanlığı tüm hızıyla devam ediyor. Gerek “kapsam” gerekse “bütçe” olarak ülkemizde “en önemli” yerel yönetim projesi. 10’u bulan alt yüklenici 100’ü bulan uzmanla yürütülen bu projede stratejik danışmanlık görevini başarıyla yürütmek sadece “ihale” kapsamındaki yükümlülüklerimizi yerine getirmeye değil tüm ülkeye bir hizmet olacaktır.”

Karaarslan diğer bir açıklamasında ise Sultanbeyli Belediyesine yaptığı diğer bir iş için “Sultanbeyli belediyesinde üst yönetimin katıldığı stratejik plan çalıştayı tamamlanmıştır. Tüm katılımcılara teşekkür ederiz.” şeklinde açıklama yapmış.

Merak edilen ise, Bu Türkiye çapındaki en büyük projelerden birinin bütçesi ne kadardı ve ne kadarı Fetö/Pdy’ye gitti? Hangi işlemlerle Belediye bütçesi dışına taşınarak gizlendi?
Ve daha da önemlisi büyük kapsamlı olduğu özellikle vurgulanan bu projenin içeriği neydi? Sadece rant mıydı, Sultanbeyli’den dışarıya bu projeyle ne götürülmek istendi?

Karaarslan’ın Ocak 2015’te kurduğu şirketlerin belediyelerden “danışmanlık” adı altında şimdiye kadar 76 sözleşmesi tespit edildi. FET֒ye bağlı olan danışmanlık şirketlerinin ihalelerden 30 milyon lira kazanç elde ettiği öğrenildi. İhalelerin yanı sıra belediyelere kendi adamlarını da atayan Karaarslan, adeta belediyelerde saltanat sürdü.

Karaarslan’ın Yerel yönetimlerden yılda yaklaşık 30 milyon lira hortumladığını ve bir kısmını FET֒ye aktardığını belirleyen polis, belediyelere yerleştirdiği adamları hakkında da inceleme başlattı.”

MÜFETTİŞLER HAREKETE GEÇTİ

İçişleri müfettişleri, Kararslan’ın ve ekibinden bazı kişilerin tutuklanmasından sonra CHP’li belediyelerinin ihalelerle ilgili jet hızıyla inceleme başlattı. Bu ihalelerde imzaları bulunan personel, ihale komisyon üyeleri, ihaleden sorumlu olan başkan yardımcıları ve belediye başkanlarının bilgilerine başvurdu. Müfettişler ilk olarak Sarıyer, Silivri, Avcılar ve Beylikdüzü belediyelerine gitti. Beşiktaş Belediyesi’nin ‘İhale Yönetim Danışmanlığı’, Adalar Belediyesi’nin de ‘Mali Yönetim Danışmanlığı’ adı altında Karaarslan’dan danışmanlık hizmeti aldığı belirlendi. Müfettişlerin önümüzdeki günlerde de bu belediyelerde inceleme yapacağı öğrenildi.

Dosyası her geçen gün kabarıyor, Soylu ilk soruşturma iznini Sarıyer için verdi

Erkan Karaarslan’ın şirketlerinin ve kendisinin %90’ı CHP’li olan Belediyeler üzerinde faaliyet gösterdiği, bugün belgeleriyle ortada ve tek tek Mersin’deki “Ana Dava” dosyasına giriyor. Erkan Karaarslan özelinde; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla ilk soruşturma izni, Sarıyer Belediyesi dosyası için verildi. Sonrasında ise davaya eklenecek muhtemele belediyeler basında şu şekilde sıralanıyor;

İzmir’den Bayraklı Belediyesi, İstanbul’dan Avcılar Belediyesi, İstanbul’dan Beylikdüzü Belediyesi, İstanbul’dan Adalar Belediyesi, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydın’da Didim Belediyesi, Aydın’dan Kuşadası Belediyesi, Antalya Muratpaşa Belediyesi.

Müfettişler, Adalar Belediyesi’ne KAYYUM atanması istedi

Erkan Kararslan’ın en çok işlem yaptığı Belediyelerden biri olan Adalar Belediyesinde ise çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığını tespit eden müfettişler, İçişleri Bakanlığı’na sundukları raporda, CHP’li Adalar Belediyesinde “İVEDİ” olarak bir yönetim değişikliğine gidilmesi ve Belediye’ye acilen kayyum atanması gerektiğini belirttiler.

SULTANBEYLİ ve TUZLA Belediyeleri de incelenecek mi?

2016 yılında bu olayların açığa çıkması üzerine İçişleri Bakanlığı müfettişleri, CHP’li belediyelerinin ihalelerle ilgili jet hızıyla inceleme başlattı. Merak edilen ise İçişleri Bakanlığı’nın, Karaarslan ile benzer işlemleri yaptığı ve danışmanlık hizmeti aldığı konularda Sultanbeyli ve Tuzla Belediyelerine de inceleme başlatıp başlatmayacağı.

Sultanbeyli Tuzla ilçeleri, daha önce de Fetö yapılanmasının imar ve eğitim açısından yatırım yapıp faaliyet gösterdiği İstanbul’daki ilçeler arasında sıklıkla gündeme gelmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık