kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli Otogarı satılıyor

Sultanbeyli Otogarı satılıyor

Geçtiğimiz yıl belediye meclis kararıyla satılığa çıkarılan Sultanbeyli yeni otogarının akıbeti merak ediliyor. İddiaya göre belediyenin otogar yeri için istediği 5 Milyon TL’yi yüksek bulan esnaf, parayı ödemeyecek durumda. Yaklaşık 200 çalışanla ortada kalacaklarını düşünen otogar esnafı belediye yetkililerinin kendilerine yardımcı olmalarını istiyor.

Giriş Tarihi: 9 Eylül 2015 Çarşamba 08:07
Sultanbeyli Otogarı satılıyor
KDV DÂHİL BEŞ MİLYON ÜÇYÜZ BİN TL İSTİYORLAR

Sultanbeyli’de büyük tartışmalara neden olan yeni otogarın satışı için belediye Başkanlığı, geçtiğimiz yıl Belediye Meclisinden yetki alınmıştı. Toplamda 1800 M2 olan otogar yeri için istenilen rakam KDV dahil 5 Milyon 300 bin Türk Lirası.

İstenilen rakamın çok yüksek olduğunu belirten otogar esnafı bu rakamı ödeme gücümüz yok diyorlar. Otogarın satışı için daha önce ihaleler yapılmış, ancak istenilen rakamın yüksek olmasından dolayı otogar satılamamıştı. Sultanbeyli belediyesi tarafından yaptırılan yeni yerin kendilerine uzun süreli verildiğini belirten otogar esnafı, daha önceki yerimizden olduk, şimdi yine yerimizden ve ekmeğimizden ediliyoruz diyor. Belediye yetkilileri ile son kez buluştuklarını belirten otogar esnafı ihaleye çıkarılan otogarın bizlere uygun fiyata verilmesini teklif ettik. Verdiğimiz teklifi kabul edemeyeceklerini belirten yetkililer, ya bu rakamı öder yeri alırsınız ya da burayı ihaleye girecek başka şahıs veya firmalara satmak zorundayız ifadesini kullandılar, dedi.OTOGAR ESNAFI; KDV DÂHİL 3 MİLYON BEŞ YÜZ BİN TL VERİYORUZ

Sultanbeyli belediyesinin otogar yeri için istediği beş milyon üç yüz bin Türk lirasının çok yüksek bir rakam olduğunu belirten otogar esnafı, bu rakamı ödeme güçlerinin olmadığını belirttiler.

Otogar esnafı, serzenişte bulunarak, “Şimdiye kadar onlarca kez randevu talebimize Belediye yönetimi olumsuz cevap verdi. Zor da olsa bir iki kez görüşme şansına sahip olduk. Bizden istenilen rakamın yüksek olduğunu belirterek, KDV dahil üç milyon beş yüz bin Türk lirasına satın alabileceğimizi ilettik. Ancak belediye yetkilileri bu rakamın şok düşük olduğunu söyleyerek verdiğimiz teklifi kabul etmedi, dediler.

Otogarda 33 ofisin bulunduğunu, her ofisin iki ortağının olduğunu ve toplamda 200 civarında insanın ekmek yediği bir yeri yok saymak doğru bir tavır değil diyen otogar esnafı, belediye yetkililerinin bu konuyu daha hassas düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Şimdi tekrar ihaleye çıkarılacak olan otogarın satılıp satılmayacağı belli değil. Otogar esnafı ile geçtiğimiz günlerde son kez bir araya gelen belediye yetkililerinin esnafa ihaleye girip satın almalarına öncelik verildiği söyleniyor. Fakat istenilen rakamın yüksek olması nedeniyle otogar esnafının buna yanaşmadığı gelen bilgiler arasında.METRE BİRİM FİYATI 2 İLE 2500 TL ARASINDA

Belediyenin otogar yeri için istediği rakamın yüksekliğinden şikayet eden otogar esnafı için fiyat araştırması yaptık. Adil Mahallesi sınırları içinde bulunan ve otobanın kenarından bulunan yerin Sultanbeyli’nin en değerli arsaları arasında olduğunu belirten emlakçılar, otogarın bulunduğu alanın metre birim fiyatı 2 ile 2500 TL arasında olduğunu söylüyorlar.

Ancak o bölgenin metre birim fiyatının en düşük edeceği rakamın 2 bin TL olduğunu ve bu rakamın altında satılmasının doğru olamayacağı söyleniliyor.

Belediyenin istediği iddia edilen rakamın metre birim fiyatı 2500 TL olduğu ve bu rakama göre 1800 M2 arsa dört milyon beş yüz bin, sekiz yüz bin TL KDV’yi eklediğimizde bu rakam beş milyon üç yüz bin Türk lirası yapıyor.

Emlak komisyoncuların beyanlarına göre, otogar yeri için istenilen rakamın normal ve piyasa değerinin bu civarda olduğu söyleniyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz belediye yetkilisinin verdiği bilgiye göre, satış ihalesinin şartnamesine eklenen madde ile otogarın bulunduğu arsanın belediye hizmet alanı olarak kalacağı ve bu şekilde hizmete devam edeceğini aktardı. Yetkilinin söylemine göre otogarın devam edeceği ve esnafın mağdur edilmeyeceğini şartnamedeki maddeyle güvence altına alındığını da bildirdi. Kaynak: habertakip.org

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık