kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli Belediyesi Ekmek lobilerine mi hizmet ediyor?

Sultanbeyli Belediyesi Ekmek lobilerine mi hizmet ediyor?

Sultanbeyli’de halkın ekmeğine kimler göz dikti?

Giriş Tarihi: 20 Temmuz 2014 Pazar 15:16
Sultanbeyli Belediyesi Ekmek lobilerine mi hizmet ediyor?
Sultanbeyli Belediyesi, halktan yüksek oranda oy almasına rağmen halkı önemsemeyen ve değişik alanlarda bazı lobilere hizmet eden ilginç kararlara imza atıyor. Son olarak halkın ucuz ve temiz ekmek ihtiyacını karşılayan, Çölyak ve Fenilketonuri hastalarına hizmet veren ve Sultanbeyli’de ekmeğin fiyat istikrarında da önemli rol oynayan İstanbul Halk Ekmek (İHE) Büfeleri Sultanbeyli’de göz önünden kaldırılıp kapatılmaya zorlanıyor. Bu da Sultanbeyli Belediyesi’nin, halka hizmeti öncelik edinmesi gerekirken aksine kararlar alarak, kimlere veya hangi lobilere hizmet ettiği sorusunu akla getiriyor.

 

İstanbul Halk Ekmek, fiyatların belirlenmesinde düzenleyici rol oynuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Halk Ekmek A.Ş., İstanbulluların düzenli, ucuz, sağlıklı ve kaliteli ekmek ile un ve undan mamul her türlü yiyecek maddeleri ihtiyacını karşılamak üzere üretim yapmak, dağıtmak ve dağıtım için gerekli üniteleri tesis etmek amacıyla kuruldu. Bu amaç doğrultusunda, başta normal ekmek olmak üzere diğer unlu mamullerinin üretimini yapan Halk Ekmek A.Ş., başlangıçtan itibaren İstanbul halkına en temel gıda maddesi olan ekmeği ucuz ve sağlıklı bir şekilde sunuyor, fiyatların belirlenmesinde düzenleyici rol oynuyor.

 

Büfeler kapatılmaya zorlanıyor

Halk ekmek büfeleri belediye yetkililerinin zorlamalarıyla merkezi ve göz önünde olan yerlerde olmaları gerekirken yavaş yavaş göz önünden kaldırılıp kenar köşe semtlere kaydırılıyor. Fiyatları uygun tutulan Ekmeklerin satışında kar oranları da düşük olduğundan ekmek büfesi işletmecileri de zaman içerisinde satışları azaldığı için büfelerini kapatıyor.

 

Başbakan Erdoğan’a rağmen

Başbakan Erdoğan’ın tehlikenin farkına varıp, tüm kamuoyuna miting ve ekranlardan “Sofralarımızdan beyaz ekmeği kaldıralım” ikazlarına rağmen, Halka sağlıklı ekonomik ekmek üreten ve aynı zamanda bir sosyal hizmet olan Halk Ekmek satış büfelerinin engellenmesinin kime hizmet ettiği sorgulanıyor.

 

Başkan Keskin; etrafta büfe görmek istemiyorum!

Sultanbeyli belediye başkanı Hüseyin Keskin’in, Halk Ekmek konusunda yapılan itirazlara “Etrafta ve göz önünde büfe görmek istemiyorum” dediği ve personelin ikazlarına da kulak asmadığı duyumlar arasında.

 

Belediyeyi bu konuda ekmek lobisi mi maniple ediyor?

Son olarak Sultanbeyli Merkeze ait Devlet hastanesi karşısında ve ulaşım imkanları ve rahatlığı sebebiyle yaklaşık 6 mahalleden halkın, doğal ve katkısız ekmek ihtiyacını karşıladığı Sultanbeyli Merkez Halk Ekmek büfesi, herhangi bir yer gösterilmeden, belediye yetkililerinin talimatıyla Ramazan ayının ortasında kaldırıldı.

Şanlıurfa Caddesinde minibüs durakları yanında kaldırımda bulunan halk ekmek büfesinin kaldırılmasına gerekçe olarak da cami inşaatı gösterildi. Minibüs durakları bir üst sokakta uygun bir yere taşınırken, müsait yer olmasına rağmen İBB Halk Ekmek büfesinin de buraya nakledilmesine izin verilmedi.

 

Büfe kalktı, fiyatlar yükseldi

Her gün binlerce insanın ve çölyak hastasının ekmek aldığı büfeyi yerinde göremeyen halk ekmek alamayarak evlerine elleri boş döndü. Halk Ekmek büfesinin kaldırılması sonrasında ekmek fiyatları da anında yükseldi. Şimdi kamuoyu bu sonuçların ortaya çıkacağını bile bile bu kararlara imza atan Belediye yetkililerin kime hangi lobilere hizmet ettiğini sorguluyor.

 

Gramajları da bozuk

Sultanbeyli’de ekmek üreten firmaların gramajlarının da bozuk olduğu, sürekli denetimin mümkün olmadığı için bazı kötü niyetli üreticilerin ekmeğin gramajından çaldıkları gelen duyumlar arasında. İstanbul Halk Ekmeğin, gramaj konusunda da istikrarlı duruşunun tüketicinin lehine olduğu, Halk Ekmek satışlarının durmasının ardından gramaj hilesi yapan kayıt dışı, hilekar fırınlara da gün doğduğu açıkça görülüyor.

 

Keskin’in A takımından etki var mı?

Sultanbeyli Belediye Başkanı Keskin’in A takımında bulunan ve yeni dönemde meclis üyesi seçtirdiği ve Sultanbeyli’de ekmek üretimiyle meşhur geniş bir ailenin temsilcisinin de bu kararlarda etkili olduğu kamuoyunda dillendiriliyor ve Keskin, bazı konularda yanıltılarak ustaca çalışan Ekmek lobilerine mi hizmet ediyor sorusunu akla getiriyor.

 

Marketler kârlı olmayan ürünleri satmıyor, her çeşidi bulundurmuyor

İstanbul Halk Ekmek bazı market zincirlerine de ürün veriyor. Fakat bu marketler çok kârlı olmadığı için her ürünü raflarında bulunduruyor ve stoklarıyla ilgilenmiyor. Ayrıca marketler fiyat politikalarıyla zaman zaman da keyfi davranabiliyor.

 

Sultanbeyli’deki Çölyak ve Fenilketonuri hastalarına da ağır darbe

Ayrıca aşağıda ne anlama geldikleri açıklanan Çölyak ve Fenilketonuri hastalarının da ekmek açısından tek besin kaynağı. Zira bu hastalığa yakalananlar normal ekmek tüketemiyor, normal undan üretilen tatlı ve çerezleri yiyemiyorlar. Doğal olarak tek umutları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği Halk Ekmek ürünleri. Fakat Sultanbeyli Belediyesi’nin tüm ikazlara rağmen bu sorumsuz uygulaması sebebiyle belki de en çok darbeyi bu hastalar yemiş oldu.

 

ÇÖLYAK NEDİR?

Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içinde var olan, aynı zamanda birçok gıda ürününde doğal olarak bulunan gluten, çölyak’lıların ince bağırsaklarında alerji yapar. Bu alerji, çölyak’lılarda gelişim bozukluğu, bağırsak kanseri, kemik erimesi, felç, anemi ve kilo kaybı gibi birçok rahatsızlığa neden olur. İBB Halk Ekmek bu hastalara karşı çok uygun fiyatlarla özel ürünler üretiyor.

FENİLKETONURİ NEDİR?

Kalıtım yoluyla geçen zeka ve gelişim geriliği yapan bir metabolizma hastalığıdır.Yeni doğan bebeklerde topuktan bir damla kan ile bu hastalığa erken teşhis konulabilmektedir. Erken teşhis konulan bebeklere fenilalanin amino asidi yönünden fakir diyet verilirse zeka geriliği tamamen önlenebilir. İBB Halk Ekmek bu hastalara karşı çok uygun fiyatlarla özel ürünler üretiyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık