kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli Atlaspark Avm’de şok iddia!

Sultanbeyli Atlaspark Avm’de şok iddia!

Geçtiğimiz günlerde henüz tamamlanmadan, iddialara göre, yeni çıkan AVM kanunundan etkilenmemek için apar topar açılışı yapılan Atlaspark AVM’de büyük bir imar yolsuzluğu iddiası ortaya atıldı. 2 parselden oluşan AVM inşaat alanına tevhit (birleştirme) yapılmadan birleşik inşaat yapıldığı ve yapıda imar dışı kaçak bölümler olduğu iddia edildi. AVM inşaatı geçtiğimiz yıl da yerel basında ciddi imar yolsuzluğu haberleri gündeme gelmişti.

Giriş Tarihi: 9 Eylül 2015 Çarşamba 07:49
Sultanbeyli Atlaspark Avm’de şok iddia!
BU İDDİLAR DOĞRU MU?

Uzun yıllardır bir türlü şeffaf hale getirilemeyen Sultanbeyli Belediyesi’nin imar biriminde saklanan gerçekler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Yapımı yılan hikâyesine dönen ve yapım aşamasında belediye tarafından mühürlenen Banka Asya iştiraki Tuna GYO’nun iken daha sonra bir kısım hisselerinin başka bir gruba satıldığı Atlaspark AVM inşaatı ile ilgili büyük bir imar yolsuzluğu iddiası ortaya atıldı. Abdurrahman Gazi Mahallesi Fatih Bulvarı üzerinde yer alan 5552 Ada 13 Parsel ve 5553 ada 16 Parselde yer alan arazilerin tevhit (birleştirme) yapılmadan birleşik inşaat yapıldığı iddia edildi. Ayrıca iki parselin yaklaşım alanlarına da kaçak yapılaşma yapıldığı ve binanın bütünleştirildiği iddia ediliyor. İmar kanununa aykırı olarak yapıldığı iddia edilen bu uygulamanın ortaya çıkmasıyla, AVM’nin yıkılmasına ve bu kanuna aykırı uygulamaya imza atan kişilerin de hukuken ceza almasına sebep olacağı kamuoyunda konuşuluyor.200 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

55 bin metrekare kiralanabilir alana sahip Sultanbeyli’deki Atlaspark AVM’de 140 mağaza olması bekleniyor. 1.300 araç kapasiteli otoparkı bulunan AVM’nin mimarisini ise Ergün Mimarlık üstlendi. AVM’nin Ziylan dışındaki diğer ortakları ise Mesturkuaz-Canovate-Uzman-HD Gayrimenkul Geliştirme Ortak Girişimi 2015 yılının ortalarında açılması planlanan alışveriş merkezinin yatırım maliyetinin ise 200 milyon doların üzerinde olduğu söyleniyor. Sultanbeyli’de önemli bir yatırım olarak değerlendirilen AVM’nin imar yolsuzluğu iddiası ile anılması hem Sultanbeyli belediyesini hem de yatırımcıları zan altında bırakıyor. Böylesine ciddi bir yatırımın şaibelerle anılması Sultanbeyli’ye ciddi zararlar vereceği halk arasında konuşuluyor.BAŞKAN KESKİN’İN BU İDDİALARDAN HABERİ VAR MI?

Hatırlanacağı üzere Atlaspark AVM’nin yapımı aşamasında da haksız imar uygulaması olduğu gerekçesi ile 2013 yılında Sultanbeyli Belediye Meclisinde söz alan meclis üyesi Ahmet Sadıkoğlu, bu alandaki imar skandalını gündeme getirerek soru önergesi vermişti. O tarihlerde Sadıkoğlu’nun önergesine cevap dahi vermeyen Sultanbeyli Belediyesi, Hükümet ve Cemaat kavgasının başlamasıyla birlikte, cemaate mensup kişilere ait olduğu iddia edilen kuruluşa ait olduğu söylenen AVM’yi mühürlemişti.

Olayı zamana yayan Sultanbeyli Belediyesi, AVM’nin bazı hisselerinin el değiştirmesi sonrası mühür belediye tarafından söküldü ve inşaat yapımı devam etti. Asıl skandal ise şu günlerde ortaya atılan iddia. İki parselden oluşan AVM inşaat alanına tevhit (birleştirme) yapılmadan birleşik inşaat yapıldığı iddiasının doğru olup olmadığıdır. Kamuoyu tarafından dillendirilen ve imarda usulsüzlük yapıldığı iddiaları gündemi meşgul ederken. Sultanbeyli Belediyesini de zan altında bırakıyor. İmar yolsuzluğu iddiası ortalıkta dolaşırken, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in haberinin olup olmadığı merak konusu oldu.BU PREJEYE NEYİN KARŞILIĞINDA GÖZ YUMULDU?Sultanbeyli’de imarın yeni patronu Hacı Abdullah Uçan’ın yaşanan bu skandalı Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’den gizlediği ve Keskin’i yanılttığı konuşuluyor.

Oldukça büyük ve bol sıfırlı rakamların döndüğü bu tür yapılarda böylesi skandalların veya göz yummaların ne karşılığında yapıldığı kamuoyu tarafından merak ediliyor.

Küçük müteahhitlerin belediyede imar konusunda aylarca bekletildiği herkes tarafından bilinirken, böylesi büyük rantların elde edildiği devasa projelerin imar oranlarında ve tevhit işlemlerinin bitmeden inşaatın başlatılması akıllara değişik soruları getiriyor.ŞANSLI 35 PARSEL KİMLERİN?Sultanbeyli Belediyesi’nin imar konularında yaşanan sıkıntılar çoğu kez belediye meclisinde ve yerel basında daha önceleri de gündeme gelmişti. Öyle ki, bazı meclis üyeleri, Belediye meclisinde, imara açık mahallelerdeki birçok yapılaşmanın mevzuata uygun olmadığını, hatta A. Gazi ve Adil Mahallelerindeki 35 adet parselin, şanslı parsel olarak oluşturularak, bu parsellere emsallerine göre anormal ve aşırı rant sağlandığı gündeme getirilmiş ve bu ifadeler meclis tutanaklarına geçirilmişti.BELEDİYE NEDEN SESSİZ

Daha önce SİNPAŞ Liva, şimdi ise ATLASPARK AVM gibi büyük projelerde imar yolsuzlukları ile anılan Sultanbeyli belediyesinin sessiz kalmasına bir anlam verilemedi. Vatandaşın bir çivi çakmasına dahi izin vermeyen Sultanbeyli belediyesi nasıl oluyor da böylesine ciddi bir iddia ile karşı karşıya kalabiliyor sorusu, Sultanbeyli gündeminde konuşuluyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık