kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem SAYIN BAKANIM BİZE DE BEKLERİZ!

SAYIN BAKANIM BİZE DE BEKLERİZ!

7 Ocak’ta, Bakanlar Kurulu’nun onayı ile Ümraniye’nin üç mahallesi ‘Kentsel Dönüşüme’ statüsüne alındı. Kararın duyulmasından sonra Ümraniye halkı ve muhalefet partileri harekete geçti. Muhalefetin ağır basması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar apar topar Ümraniye’ye geldi ve Ümraniye halkı ile buluştu. 6 Ekim’de tüm Sultanbeyli’yi kapsayan Kentsel Dönüşüm projesi için Bakan Bayraktar, sadece bir kez Sultanbeyli’ye geldi ve sadece Belediye yönetimi ile görüştü. Şimdi Sultanbeyli halkı, Çevre ve Şehircilik Bakanına sesleniyor ‘Sayın Bakanım Bize de Bekleriz!’

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2012 Perşembe 12:28
SAYIN BAKANIM BİZE DE BEKLERİZ!
BAYRAKTAR: "2B KANUNU'NU ÇIKARTIP TAPULARI VERECEĞİZ’

Erdoğan, Bayraktar, Ümraniye Belediyesi Nikah Salonu'nda düzenlenen kentsel dönüşüm bilgilendirme toplantısında vatandaşlara bilgi verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2B yasa tasarısı TBMM'de onaylandıktan sonra herkese tapularını vereceklerini belirtti.  Bayraktar, düzenli şehirler kurulması gerektiğini ifade ederek, "Eğer vatandaş anlaşamazsa ben vermiyorum diye direnirse yani biz hep beraber, açık gözlere de, provokatörlere de bu işi engellemeye çalışanlara da hep beraber karşı çıkmamız lazım. Doğrusu budur. Biz çoluğumuza çocuğumuza miras bırakabileceğimiz, sıkıştığımız zaman satabileceğimiz veya kredi almak için kullanabileceğimiz mükellef dairelerimize eğilmek durumundayız. İnşaat yaptığımız zaman ruhsatı olan, kat mülkiyeti olan, iskan müsaadesi olan, dört dörtlük ayağı yere basan dairelerimiz olmak durumundayız" diye konuştu. Yasa çıktığı zaman Maliye Bakanlığı ve belediyenin ortaklaşa tebligatları yapacağını belirten Bayraktar, vatandaşın da 6 ay içinde müracaat edeceğini söyledi. Bayraktar, "Vatandaş ben diyecek bunun yerini peşin alıyorum veya vaadiyle alıyorum diyecek. Tapusu da kendisine verilecek. Ondan sonraki iş kendi mecrasında kendi yatağında, kendi şartları içerisinde mülk sahibi olarak bizim karşımıza geleceksiniz" dedi.

BAYRAKTAR: ‘BUGÜNE KADAR BİZ KİMİ MAĞDUR ETMİŞİZ’?

Bayraktar, 
TOKİ'de 8 yıl 3 ay başkanlık yaptığını, 6 senedir de Türkiye'de 170 noktada kentsel dönüşüm çalışmaları yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti; "Bir arkadaş desin ki, burada vatandaşın yerini aldınız, vatandaşı mağdur ettiniz, bunu bir yere peşkeş çektiniz. Bir tane örnek gösterin. Bakınız sosyal devlet fakirin, fukaranın, gecekondu sahibinin malını biz zenginlere peşkeş çekmez. Böyle bir şey yapmaz. Bu suçtur, eğer böyle bir şeyi birisi yapmışsa o irtikap yapmıştır. Ben yapmışsam irtikap yapmışımdır, hapiste olmam lazım. Bakın biz Maltepe'de yaptık daireleri, vatandaşlara bedava vereceğiz dedik fakat birileri geldi provoke etti. Kimin arsasını aldık, boş verin yaptık kimseden arsa almadık. Altını çizerek söylüyorum, 2B sahibi olan, tespit edilen yerleri 2B'yi kullananlara satacağız. Kanun bu. Bunun dışındaki laflara itibar etmeyin. 170 yerde Türkiye'de hepsini daire sahibi yaptık. Kimi mağdur etmişiz." 


 

BAYRAKTAR: ‘BURASI FİKİRTEPE GİBİ OLABİLİR’

Bayraktar, bir vatandaşın, "Sadece bizim mahalleye yönelik kanun hükmünde kararname ile 7 Ocak tarihinde resmi gazetede bir kanun yazılıyor. Diğer mahallelere yapılmıyor da bizim mahalleye yazılıyor. Bunu sormak istiyorum" sorusu üzerine de, "Burada çıkacak 2B yasası Türkiye'de en büyük olduğu için biz buradaki 30-40 dönümlük boş alanlara stok konut yapabilmek için yaptık. Burası Fikirtepe gibi olabilir. Zaten biz tapu verdikten sonra vatandaş kendisi yerini satar, kat karşılığı verir biz yasayla onun önünü açıyoruz. Kentsel dönüşüm kendinden olacak. Ümraniye'de sokaklarda parseller düzenli değil. Daha evvelden bir imar hiç olmamış. Burada bir imar düzenlemesi yapacak. Bu imar çerçevesi içerisinde bazı yerlerde 2 parça üç parça birleşecek. Oturup anlaşıp vereceksiniz onları. Yoksa nasıl olacak kentsel dönüşüm" şeklinde karşılık verdi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık