kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem Saadet Partisi’nin yeni Genel Başkanı kim olacak?

Saadet Partisi’nin yeni Genel Başkanı kim olacak?

İstanbul’da yayın yapan İlçem Gazetesi imtiyaz sahibi ve AYGAD Anadolu yakası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aytekin Yaşar, 30 Ekim’de yapılacak olan Saadet Partisi genel kurulu için gündeme gelen muhtemel Genel Başkan adaylarını analiz etti. Yaşar’ın gazetesinde yaptığı analiz şu şekilde;

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2016 Perşembe 11:32
Saadet Partisi’nin yeni Genel Başkanı kim olacak?
İstanbul’da yayın yapan İlçem Gazetesi imtiyaz sahibi ve AYGAD Anadolu yakası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aytekin Yaşar, 30 Ekim’de yapılacak olan Saadet Partisi genel kurulu için gündeme gelen muhtemel Genel Başkan adaylarını analiz etti. Yaşar’ın gazetesinde yaptığı analiz şu şekilde;

Saadet Partisi, 30 Ekim tarihinde 6. Olağan Kongresini yapacağını kamuoyuna duyurdu.
Kongre tarihinin duyulmasından sonra yakından tanıdığım ve Saadet Partisinin üst düzey konumunda bulunan, birçok önemli isim ile temasım oldu. Yaptığım görüşmelerde, önemli sayılabilecek ve 30 Ekim tarihinde yapılacak olağan kongrede sürpriz isimlerin genel başkanlık için konuşulduğunu gördüm...


Uzun yıllardır Saadet Partisi’ni yakından takip eden bir gazeteci olarak şunu söyleyebilirim ki, bu kongrenin diğerlerine nazaran daha birleştirici olacağını sezinledim. Yaptığım görüşmelerde ve edindiğim bilgilerde Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak bey’in tekrar aday olmayacağı ve bu konunun partinin en üst organı olan GİK’te de konuşulduğu aldığım duyumlar arasında.


Konuştuğum birçok önemli isim, Genel İdare Kurulu Üyeleri, Başkanlık Divanı ve Genel Başkan da dahil olmak üzere bir çok değişiklik yapılacak, daha heyacanlı bir kadronun oluşturulacağını YİK başkanı Oğuzhan Asiltürk bey’in ifadelerinden de anlaşılıyor. Genel merkezin bu kongrede birlikteliğin yolunu açacağını göstermesi şimdiden teşkilatlarda heyecanlı günler yaşatıyor.. Peki, genel başkan adayları arasında kimlerin isimleri geçiyor?


İşte o isimler;

Temel Karamollaoğlu, Mete Gündoğan, Mesut Doğan, Birol Aydın,  Fatih Erbakan, Fatih Aydın, Selman Esmerer.. Milli Görüşçüler, bu isimleri yakından tanıyor ve biliyor, sizlerde yakından tanıyasınız diye isimlerle ilgili araştırmam oldu. İşte adayların geçmişi.

Temel Karamollaoğlu; Erbakan Hoca’nın en yakınındaki isimlerden biri… Devlet Planlama Teşkilatı’nda yetişmiş, Türkiye’deki 1970 ağır sanayi hamlesini yürütenlerden ekipten… Partide Dış İlişkiler Sorumluluğu, Genel Başkan Yardımcılığı, Sivas Milletvekilliği ve Sivas Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Karamollaoğlu yetmiş yaşın üzerinde, Milli Görüş geleneğinin kıdemli ağabeylerinden… Genel Başkanlık teklifinin kendisine götürüldüğü, ancak, Karamollaoğlu’nun meşguliyetlerini, bazı sıkıntılarını ve ‘ilerlemiş yaşını gerekçe’ göstererek yapılan teklife sıcak bakmadığı ve işin gençlere bırakılması yönünde öneride bulunduğu aldığım duyumlar arasında.

Mete Gündoğan; Erbakan Hoca’nın en yakın danışmanlarından bir isim. D-8 Kuruluş çalışmaları ve Ekonomik başarının sebebi olarak görülen Havuz Sisteminin kurucularından. Balıkesir doğumlu, partide GİK (Genel İdare Kurulu)  Üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Taban ve teşkilatlar tarafından sevilen bir isim. Akademi dünyasında önemli bir yeri ve ismi var. İslam Birliği’nin kapısı olan D-8’in kurulma aşamasında Erbakan hocanın projede görevlendirdiği isimlerden biri. Gerek Milli Görüş Camiasında yaptığı çalışmalar gerekse akademi dünyasında yaptığı bilimsel çalışmalar ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmış bir isim. Uzlaştırıcı ve yapıcı bir özelliğe sahip… Bilgisi, birikimi dolayısıyla halen tabanda sevilen isimlerden. Farklı projeleri ile partiyi bir anda siyasetin ilgi odağı haline dönüştürebilir...

Birol Aydın; Kocaeli MGV (Milli Gençlik Vakfı) tabanından gelen Aydın uzun süredir partinin Teşkilat, Tanıtma gibi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yaptı… Bunların yanı sıra İstanbul İl Başkanlığı görevini de şuan itibariyle yürütüyor... Tabanda ve teşkilatlarda sevilen, fikirlerine değer verilen önemli bir isim… Siyasette İstanbul İl Başkanlığı avantajlı bir koltuk.  Ancak, kongre süreçlerinde bu avantaj bazen dezavantaja dönüşebiliyor. “


Fatih Erbakan; Babasının adına kurduğu, Erbakan Vakfı Genel Başkanlığı görevini yürütüyor… Vakıf çalışmalarını tüm il ve ilçelerde açtığı temsilciliklerle geliştirmeye çalışıyor… Bir önceki Kongrenin de Genel Başkan adayıydı… Bu seçimlerde ismi Genel Başkan Adayları içinde geçiyor… Kendisi tarafından yapılmış bir açıklama henüz yok.

Fatih Aydın; Saadet Partisi’nin yetiştirdiği gençlerden biri. Küçük yaşlarından beri teşkilatın içerisinde olan Aydın, heyecanlı hatiplerinden… Öğretmenlik görevinden istifa ederek,  Partinin Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevine getirildi…  Halen bu görevi yürüten Aydın, teşkilatlarda yoğrulmuş, gençler ve taban tarafından sevilen bir isim…

Mesut Doğan; Ankara Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi\\\'nden mezun olan Doğan, Refah, Fazilet ve Saadet Partisinde görev almış ve halen Eğitim Başkanlığı görevini yürütmektedir. 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri Saadet Partisi 25. Dönem milletvekili adayıdır. İyi bir hatipliği olan Doğan, zarif bir yapıya sahip. Çok ön planlara çıkmamış olsa da partililerin sevdiği bir isim.  

Selman Esmerer;
Milli Selamet Partisi Gençlik Kolları Üyeliğinden, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyeliğine kadar uzanan önemli bir isim… İstanbul İl Başkanlığı görevlerinde de bulunan Esmerer, Erbakan Hoca’ya sağlığında yakın olan isimlerden… Son yerel seçimlerde de partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayıydı. Esmerer, yeni kurulan ‘Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin başkanlık görevini yürüttüğü için Genel Başkanlık görevine sıcak bakmayabilir.

30 Ekim Saadet Partisi 6. Olağan Kongresinde Genel Başkan olabilecek muhtemel isimler bunlar.
Defalarca partisi kapatılan, defalarca içinden bölünen ve en son girdiği seçimde % 0.7 oranında oy almış bir partinin ‘Genel Başkanlığı’ için isim zenginliğini görebiliyoruz. Onca algı operasyonu ve çeşitli çevrelerce kasıtlı olarak yıpratılan Saadet Partisi’nde kongre var diyince ‘Genel Başkan’lığa bende varım diyen onlarca isim. Belki duymadığımız nice isimler çıkacak.
Şunu şimdiden söyleyebilirim ki, kim seçilirse, temayülden kim çıkarsa çıksın, Saadet Partisi’nin önümüzdeki süreçte her anlamda çok konuşulacağı garanti gözüküyor ve Saadet Partisi’ni heyecanlı günler bekliyor.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık