kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem Mezarlık dükkanlarına yıkım kararı!

Mezarlık dükkanlarına yıkım kararı!

Sultanbeyli Belediyesi tarafından Sultanbeyli Merkez Mezarlığı arazisinin önüne yapılan ve hisseli alanda olduğu için imarı olmayan ve mezarlığın önünün kapattığı için halkın büyük tepkisini çeken kaçak dükkânlar için yıkım kararı kesinleşti. Yargıtay’ın da onadığı karar sonrası gözler Ak Parti’li Sultanbeyli Belediyesi’ne çevrildi. Belediyenin yıkımı ne zaman gerçekleştireceği şimdiden merak konusu oldu.

Giriş Tarihi: 24 Temmuz 2014 Perşembe 14:53
Mezarlık dükkanlarına yıkım kararı!
KAÇAK YAPIYI SATTILAR

Bilindiği gibi Sultanbeyli Belediyesi, Merkez mezarlığın önündeki alanı mezarlık alanı dışına çıkartarak kanun ve imar dışı kaçak inşaatlarla dükkânlara çevirmiş ve bu dükkânları da astronomik fiyatlara satmıştı. Binalar kaçak olduğu ve imar dışı yapıldığı için tapu da veremeyen Belediye, satış vaadiyle dükkânları vatandaşa satmıştı.

 

KAÇAK DÜKKANLAR ABDURRAHMAN GAZİ CAMİ MÜŞTEMİLATI DİYEREK YAPILDI

Sultanbeyli belediyesi Merkez Mezarlığı arazisinin önüne yaptığı ve sattığı kaçak dükkanları yaparken inşa tabelasına Abdurrahman Gazi Cami müştemilatı inşaatı yazdırmış, Mahkeme sürecinde de sattığı bu kaçak dükkanları Cami müştemilatıdır diye savunmuştu.

 

VATANDAŞLAR KARACA AHMET ÖRNEĞİNİ VEREREK, “ÜSKÜDAR BELEDİYESİ SAF DA SİZ Mİ AKILLISINIZ” DEMİŞTİ!

Kaçak imarsız dükkanların yapına Sultanbeyli halkından tepki gelmesi üzerine Belediye yönetimi, mezarlık önündeki alanda dükkan olmayınca bölgenin ticaret zincirinin koptuğu, Fatih Bulvarında Hasanpaşa ve Abdurrahmangazi arasındaki bölgede ticaretin gelişmediği bahanesi öne sürülmüştü. Bunun üzerine vatandaşlar, Üsküdar Belediyesi saf mı? Karacaahmet Mezarlığı çevresi onlarca kilometre uzunluğunda ve ticaret alanı oluşmuyor. Buralarda dükkanlar yapsa ticaret gelişir, Milyarlarca lira da rant oluşur. Üsküdar belediyesi saf da siz mi akıllısınız diye istihzalarda bulunmuştu.

 

KESKİN, GELEN TEPKİLER ÜZERİNE GELİRİYLE CAMİ YAPACAĞIM DEMİŞTİ

Mezarlık alanına yapılan dükkanlara Sultanbeyli halkının tepki vermesi üzerine Ak Parti’li Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, önce buraların belediye ve cami hizmetleri için kullanılacağını söylemişti. Sonrasında da dükkanlar inşaat sonrası ortaya çıkınca söylem değiştirerek, buraların satışından elde edilen gelirle Merkez Cami’ini yapacağım diyerek kaçak dükkanları savunmuştu. Fakat satış sonrasında elde edilen gelirin, Belediyenin müteahhitlerine olan borçlarına ödendiği iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde inşasına başlanan Merkez Camii ise, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından projelendirildi, finansmanı sağlandı.

 

İHALE SÜRECİ DE ŞAİBELİYDİ

Sultanbeyli Merkez Mezarlığına yapılan kaçak dükkanların satışı da problemli olmuş, dönemin belediye başkan yardımcısı Necdet Dursun başkanlığındaki ihale bir kez iptal edilmiş, daha sonra da bazı şaibe iddiaları altında satışlar yapılmış, bazı dükkanların, Belediye yöneticileri veya yakınları vasıtasıyla üçüncü kişiler adına satış yapıldığı kamuoyunda dillendirilmişti. Ayrıca kamuoyunda dükkanların satılmaması belediye lehine kiraya verilmesi istenmiş fakat belediye yönetimince halkın bu isteği de kabul görmemişti.

 

HİSSEDARLAR DAVA AÇMIŞTI

Yapımı sırasında Sultanbeyli halkından ciddi tepkiler gören kaçak dükkânlar hakkında, hissedarlardan bir grup mezarlık arazisine kaçak inşaatın yapılamayacağı gerekçesi ile dava açmıştı. Dükkânların yapıldığı alanda hissesi olan vatandaşlar, Sultanbeyli köy iken buranın hissedarlar tarafından vakfedildiğini ve belediyenin buraları gasp edip dükkân yapması ve satması sebebiyle yürütmenin durdurulması ve kaçak dükkânların yıkılması için idare mahkemesine dava açmıştı.

 

YEREL MAHKEME VATANDAŞLARI HAKLI BULDU

Davanın ilk etabı olan yerel mahkemede hissedarlar haklı bulunup yürütmenin durdurulması ve binaların yıkılmasına karar verilmişti. Bu karar üzerine Sultanbeyli Belediyesi bu karara itiraz ederek temyiz etmişti. Yaklaşık bir yıl aradan sonra temyiz kararı çıktı ve Yargıtay hissedarları haklı bularak yerel mahkemenin kararını onadı.

 

ŞİMDİ GÖZLER BELEDİYE YÖNETİMİNDE

Kararın kesinleşmesinin ardından şimdi gözler belediye yetkililerine çevrildi. Karar gereği belediyenin bu dükkânları yıkması gerekiyor. Daha önce de yıkım kararlarını uygulamadığı için takibata uğrayan belediye yetkililerinin yıkımları nasıl yapacağı ve dükkân sahiplerine ne cevap vereceği merakla bekleniyor.

 

ESNAFA KONUŞMA YASAĞI

İçeriden bize ulaşan yıkım kararı haberi, Sultanbeyli Belediye yönetimini fazlasıyla tedirgin etti. Haberin netleşmesinden sonra yıkım kararı çıkan dükkân sahiplerinin kapısını çaldık. Tüm esnaf tek bir merkezden talimat almışçasına yıkım kararı ile ilgili tek kelime edemedi. Farklı konuları rahatlıkla anlatan dükkân sahipleri, söz yıkım kararına geldiğinde adeta sessizliğe büründü.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık