kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem Karaarslan’ın Belediyelerdeki rant yöntemi

Karaarslan’ın Belediyelerdeki rant yöntemi

Karaarslan’ın Belediyelerdeki rant yöntemi; “Şirketler kurup Belediyelere devretmiş”

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2017 Çarşamba 14:20
Karaarslan’ın Belediyelerdeki rant yöntemi
Üstad olarak anılıyor

İhale aldığı ve danışmanlık hizmeti verdiği kurumlarda üstat olarak bilinen ve anılan Erkan Karaarslan’ın başta CHP’li Silivri Belediyesi ve İzmir Bayraklı Belediyesi, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer, Avcılar, Adalar, Beylikdüzü, Kartal gibi ilçe belediyeleri, MHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti’li Sultanbeyli, Tuzla gibi toplam 100’e yakın Belediyeye çeşitli firmalar ve yöntemler aracılığıyla danışmanlık hizmeti yaptığı belirtiliyor.

15 Temmuz feto/pdy  operasyonları kapsamında tutuklanan Erkan Karaarslan’ın belediyelerle farklı işler yaptığı bunun içinde kendisi ve yakınları üzerine çeşitli şirketler kurduğu öğrenildi. Yaklaşık 80 civarında belediye şirketi kurduğu ve bunları hibe olarak belediyelere devrettiği ortaya çıkan Karaaslan’ın bu bedava şirketlere karşılık, belediyelere çeşitli hizmet alımları ihaleleri ile yüklü miktarda paralar aldığı  iddia edildi.

Aysan; Şirketler üzerinden Belediyelerin bütçeleri talan ediliyor

Fetö/Pdy’nin Belediyeler imamı olduğu ve örgüte rant sağladığı iddiasıyla tutuklu bulunan Erkan Karaarslan’ın sistemini basına anlatan eski bürokratlardan Haldun Haşmet Aysan, “Danışmanlık hizmeti verdiği başta Aydın Büyükşehir olmak üzere Mersin Büyükşehir, Sarıyer Belediyesi ve bunun gibi yüze yakın Belediye ile iş yapan Karaarslan, Bazı Belediyelere, ya kendi adına, ya da taşeron işçiler adına şirket kurduruyor. Bazı şirketlerin başına kendi geçen veya yönetiminde yer alan Karaarslan, diğer şirketlerin başına bacanağı, yeğeni ve kayınbiraderi olmak üzere akrabalarını geçiriyor.

Kurulmasından belli bir süre sonra Karaarslan talimatıyla bu şirketler bedelsiz olarak hibe yoluyla Belediye bünyesine geçiyor.

Şirketler aracılığıyla belediyenin kamu kaynaklarını hem bütçe, hem de belediye meclis denetiminin dışına çıkartan Karaarslan, kendisi ve yakınları aracılığıyla bağlantılı olduğu firmalara iş vererek haksız kazanç sağlıyor. Sistem sayesinde Karaarslan, belediyelerde adeta saltanat hayatı yaşıyor” dedi.

Belediyelerin şirket kurma anlamında tek bir yol izlemesi gerektiğini belirten Aysan, “Belediyeler şirket kuracağı zaman belediye meclisinden ve İçişleri Bakanlığı’ndan onay alması gerekir. Ardından Bakanlar Kurulu’nun da onaylaması gerekir. Bu anlamda belediyeler, bedelli ve bedelsiz olarak şirket kabul eder. Bedeli alınacak olan şirketler belediye meclisinin kabulüne sunulur ancak bedelsiz devredilecek olan şirketleri belediye başkanları kabul edebilir. Burada da bedelsiz olarak başkanların kabul etmesiyle şirketler hızlı bir şekilde kurulma aşamasına gidilmiş” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun özel kalemi işin içinde mi?

Karaarslan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Özel Kalem Müdürü Ömer Tuncay Ceylan ile yakın ilişkide olduğu iddia edildi. Ceylan’ın 6 Nisan 2016’da Sarıyer Belediyesi’nde Erkan Karaarslan ile birlikte boy gösterdiği fotoğraflar ortaya çıktı. ‘FETÖ belediye imamı Karaarslan’ ve Kılıçdaroğlu’nun Özel Kalem Müdürü Ceylan, Belediye Başkanı Şükrü Genç ile aynı karede görülüyor. Öte yandan Kararslan’ın CHP’li belediyelerden ihale aldığı şirketleri Ceylan’ın göreve geldiği 2011 tarihinden sonra açması da dikkat çeken bir başka detay. Karaaslan’ın ihaleleri almak için Ceylan’ı kullandığı ileri sürülüyor. Özel Kalem Tuncay Ceylan’ın adı Ataşehir’deki Buz Residence skandalına da karışmıştı.

Ataşehir’in CHP’li Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve Milletvekili Eşi Gamze Akkuş İlgezdi’nin 17 dairesinin olduğu ortaya çıkan Buz Residence’ta, Tuncay Ceylan’ın kardeşi Onur Okay Ceylan’ın da lüks bir dairesi bulunuyor.

Onur Okay Ceylan’ın daireyi 6 Şubat 2014 tarihinde alması, Battal İlgezdi’nin belediye başkan adaylığının ise 7 Şubat 2014’te açıklanması, CHP kulislerinde “Bu ne tesadüf” yorumlarının yapılmasına neden olmuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık