kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem Hubyar’lılar kahvaltıda bir araya geldi

Hubyar’lılar kahvaltıda bir araya geldi

İstanbul’da bulunan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Legacy Ottoman Hotel’de ‘Geleneksel 2’nci Bahara Merhaba’ kahvaltısında bir araya geldi. Kahvaltıda konuşan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, “Yaşananlar, bizi uzaklaştırmaya çalışsada bizler bir araya gelerek, sorunlarımızı hep beraber çözeceğiz” dedi.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2017 Salı 21:07
Hubyar’lılar kahvaltıda bir araya geldi
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, İstanbul Legacy Ottoman Hotel’de gerçekleştirdiği “Bahara Merhaba” kahvaltısını, Hubyarlıların yoğun katılımıyla gerçekleştirdi.

Kahvaltıya, Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat, Aziz Baba Cemevi Başkanı Pir Enver Can, PSAKD Beyoğlu Şube yöneticileri, Okmeydanı Cemevi yöneticileri, HDP 25. Dönem Milletvekili Ali Kenanoğlu ve çok sayıda Hubyarlılar katılım gösterdi.

Etkinliğin sunumunu KHK ile kapatılan TV10 programcısı Hüseyin Kelleci Yaptı. Anneler günü olması vesilesiyle bütün Annelerin anneler gününü kutlayan Kelleci, kısa zaman önce Hubyar’a gittiğini ve oradaki herkesten kucak dolusu seviler getirdiğini belirterek Hubyardan niyaz alarak geldiğini söyledi.

Üçüncü yılı geride bırakan Soma katliamında yaşamını yitirenleri anan Kelleci, “Soma katliamı sırasında TV10 olarak ilk canlı yayını yaptığını, ancak TV10’un OHAL koşullarında KHK ile kapatıldığına dikkat çekti.

SİSTEMİN DEĞİŞTİĞİ BİR DÜZLEMDE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUZ

15. Yılında olan Derneğin, ‘Geleneksel 2’nci Bahara Merhaba’ kahvaltısı olduğunu söyleyen Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, “Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Filli olarak uygulanan, sistemin değiştiği bir düzlemde yaşamaya çalışıyoruz” dedi.

Yaşananların insanları birbirinden uzaklaştırmaya  ve mücadeleden koparmaya çalıştığını dile getiren Deniz, “Özellikle darbe senaryosu sonrası KHK ile bir çok Alevi ve diğer inançtan insanlar da işlerinden atıldı. işleri için açlık grevine giren canlarımız var, tehlikeli sınıra geldiler. Gerek sınıfsal, gerek inançsal anlamda ciddi sorunların yaşandığı dönemde böyle bir etkinlikle yan yana gelerek, sorunlarımızı hep birlikte çözeceğimize inanıyoruz” dedi.

DERGAH GERÇEK SAHİPLERİNE VERİLSİN

Alevilere yönelik sıkıntıların olduğunu belirten Deniz, “Hubyar Tekkesiyle ilgili sıkıntılar var. Bu konuda tavrımız nettir. Alevilerin gerçek sahipleri olduğu yerleri Alevilere teslim etmek zorundalar. Devletin yönetmesinden yana değiliz. 500 köyden oluşan bir Hubyar talibi var. Bu ocağın geleceğiyle ilgili kimse keyfi ve kişisel kararlar alamaz”  diye konuştu.

Ayden Deniz son olarak, Hubyar Tekke Dergahı’nın Alevilere hizmet etmesini ve gerçek sahiplerine verilmesini istediğini kaydetti.

YARGI, DERGAHIN MUHTARLIĞA VERİMESİ GEREKTİĞİNİ İSTEDİ

CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı Murat Kantekin de, Tüm kadınların Anneler gününü  kutladı. Hubyar Tekkesi meselesine değinen Kantekin, “Öncelikle Alevi hukuku içerisinde çözülmeye çalışıldı. Ve belli bir noktaya kadar gelindi.  Sonrasında Türkiye’deki hukuk normları çerçevesinde süreç bir noktaya kadar gitti ve yargı birşey söyledi: Alevilerin Türbesi, Tekkesi Hubyar Sultan’ın Dergahı bir kişinin babasının malı değildir, köylüyü temsil eden köy muhtarlığının yönetiminde ve denetiminde olması gerekir.  Gayet somut ve kimsenin itiraz etmediği birşeydir” ifadelerini kullandı.

HUBYAR SULTAN DERGAHI ALEVİLERDE KALACAKTIR

HDP 25. Dönem Milletvekili Ali Kenanoğlu da konuşmasına, Soma katliamında yaşamı yitirenleri anarak başladı.

Hubyar Tekkesine devletin el koymasını da değerlendiren Kenanoğlu, “Alevilerin Tekkeleri, Dergahları, Alevilerin inanç, ibadet merkezleri Alevilere aittir. Hubyar Sultan Tekkeside Alevilere aittir ve Alevilerde kalacaktır” dedi.

Ülkenin siyasi olarak zorlu bir dönemden geçtiğini vurgulayan Kenanoğlu, hileli bir referandum, gasp edilmiş bir sonuç ve Türkiye’de diktatörlüğünü ilan etmeye çalışan bir anlayışla karşı karşıya olunduğunu belirtti.

BU SÜREÇ EN ÇOK ALEVİLERİ ETKİLEYECEK

Bu süreçten en çok etkilenenlerin Aleviler olduğunu kaydeden Kenanoğlu, “Şöyle düşünmeyin, ben birşey yapmasam, sokaklara çıkıp gösteri yapmazsam ya da etliye sütlüye dokunmassam bana birşey olmaz, diye düşünmeyin. Bizim sonumuzda Suriye’de yaşayan Aleviler gibi olacak. O sebeple bu muaviye, yezit zihniyetiyle mücadele etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Ali Kenanoğlu, herkesin Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’ne destek olması gerektiğini vurguladı.

Kahvaltı Yeşim Kantekin ve Sezer Şahin’in okuduğu türkülerle son buldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık