kizilay_banner_120X600
kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem CHP Sultanbeyli'den basın açıklaması: Aydos can damarıdır

CHP Sultanbeyli'den basın açıklaması: Aydos can damarıdır

Sultanbeyli ilçesi güney cephesini de oluşturan İstanbul’un en yüksek noktası Aydos Dağı eteklerinde, ormanlık alanda ‘okul’ adı altında bir inşaat çalışması nedeniyle CHP ilçe örgütü harekete geçti.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2017 Pazar 18:55
CHP Sultanbeyli'den basın açıklaması: Aydos can damarıdır

CHP ilçe Başkanı Murat Kantekin eşliğinde toplanan CHP Sultanbeyli ilçe örgütü, basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şöyle denildi: 

"Önünde bulunduğumuz Aydos Dağı, 537 rakımı ile İstanbul’un en yüksek noktasıdır. Sahil kısmında Tuzla’dan Kadıköy’e, iç kısımda Sultanbeyli’den Ümraniye’ye kadar olan kısmın oksijen kaynağı, can damarıdır.
Sultanbeyli ilçemizin güney cephesini de oluşturan İstanbul’un en yüksek noktası Aydos Dağı eteklerinde, ormanlık alanda ‘okul’ adı altında bir inşaat çalışması yapılmaktadır. Bu gerekçe ile ormanın geniş bir kısmı traşlanmakta, betonlaştırılmaktadır.

CHP Sultanbeyli İlçe Başkanlığı olarak başından beri karşı durduğumuz ormanın betonlaştırılması konusunda bölge halkımız fazlasıyla rahatsız olmakla birlikte, durumun hiçbir yasal dayanağı da yoktur.

Israrlı takibimiz sonucu yetkililer, gayrıresmi olarak burada okul yapılacağını belirtmektedir. Fakat bu güne kadar alana çalışmanın içeriğine dair bir tabela bile asılmamıştır.

Değerli basın emekçileri, sevgili Sultanbeylili komşularımız; bölgemizde bir okula ihtiyaç olabilir. İlkokul ya da ortaokul yapmak için bir gereksinim duyulabilir. Peki böyle bir durum mu var; hayır. Aydos Ormanı’nda ‘okul’ adı altında yapılan çalışma mahalle ve bölge halkına hitap eden ne bir ilkokul ne de bir ortaokuldur. Burada, ormanın betona boğulduğu yerde yatılı okul yapılacağı ifade edilmektedir. Dolayısıyla okul, direkt mahalle ve bölge halkına hitap etmemektedir. Sultanbeyli’de liselerin büyük çoğunluğu, Battalgazi ve Mimar Sinan Mahallelerine toplanmışken, orada oldukça geniş boş alanlar varken, mahalle halkına direkt hitap etmeyen bir okulu, ormanı katletme pahasına yapmanın amacı nedir? Bu okul gerekçe gösterilerek gelecekte ormanın daha geniş alanlarının katledilmesine gerekçe mi oluşturulmaktadır? Sultanbeyli’nin önemli bir kısmında ‘orman alanı’ diye insanların tapusunu vermeyen siyasi iradenin, daha geniş ve üstelik ormanın tam göbeği olan bir alanı betonlaştırmasının, inşaata boğmasını hangi mantıklı gerekçesi olabilir?

Değerli Sultanbeyliler, buraya ister Sanat Lisesi yapılsın, ister İmam Hatip Lisesi, ister Fen Lisesi, Meslek Lisesi… Buraya ne yapılırsa yapılsın, ormanda hiçbir gerekçe ile inşaat yapılamaz. Doğayı katletmenin hiçbir gerekçesi olamaz. “Kıyamet kopacağı anda bile elinizde bir fidan varsa dikin” diye buyuran bir Peygamberin ümmetine de, doğaya saygılı bir insana da, topluma da bu ayıp yakışmaz. 

Madem ormanlık alanda bu kadar kolay inşaat yapabilme şansına sahipsiniz, neden Sultanbeyli’nin imar sorununu çözmüyor, tapuları vermiyorsunuz? Onlarca yıldır oyaladığınız Sultanbeyli halkına bu zulmü neden reva görüyorsunuz?

Biz, CHP olarak halkımızın yanındayız, bu alanın betonlaştırılmasına sessiz kalmayacağız.

İstanbul’un yeşillerinin hızla betona kurban verildiği günümüzde, yeşili ve doğayı korumak adına tüm hukuki ve idari süreçleri kullanacağız."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

AYGAD birlik ve beraberlik mesajı verdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık